RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosja zwróci okręty Ukrainie. Znamy datę

Okręty opuściły już na holu port w Kerczu na wschodnim skraju Krymu (fot. REUTERS/Alla Dmitrieva)
Okręty opuściły już na holu port w Kerczu na wschodnim skraju Krymu (fot. REUTERS/Alla Dmitrieva)

Trzy okręty wojenne Ukrainy, przejęte przez Rosję w zeszłym roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zostaną zwrócone Ukrainie 18 listopada – podały w niedzielę media w Rosji powołując się na straż graniczną Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Łukaszenka chce wzmocnienia relacji z Polską. O sojuszu z Rosją: Po cholerę nam to

Białoruś jest gotowa do zacieśniania relacji z Polską – powiedział prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka w Mińsku po oddaniu głosu w wyborach...

zobacz więcej

Informację tę podała najpierw agencja Interfax, która cytuje rosyjskie służby graniczne FSB na zaanektowanym przez Rosję Krymie.

Wcześniej podawano różne terminy zwrotu okrętów: w ciągu dnia w niedzielę lub w nocy, bądź też rankiem. Media wskazywały, że jednostki ukraińskie, które mają przejąć okręty od Rosjan, poruszają się z niewielką prędkością. Jako miejsce, gdzie strona ukraińska ma przejąć okręty, media wymieniały okolice półwyspu Tarchankut, który jest wysuniętą najbardziej na zachód częścią Krymu.

Okręty opuściły już na holu port w Kerczu na wschodnim skraju Krymu.

W listopadzie 2018 roku na Morzu Czarnym doszło do ostrzelania przez Rosję trzech niewielkich okrętów marynarki wojennej Ukrainy. Atak nastąpił, gdy Ukraińcy próbowali przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Trzy ukraińskie jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg - aresztowanych.

W maju bieżącego roku Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu nakazał Rosji uwolnić marynarzy oraz oddać okręty. Rosja nie wykonała tego orzeczenia. Marynarze odzyskali jednak wolność we wrześniu, w ramach rosyjsko-ukraińskiej wymiany więźniów i osób przetrzymywanych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej