Papież Franciszek: Ubodzy ułatwiają dostęp do nieba

Na zakończenie obchodów Światowego Dnia Ubogich papież Franciszek odprawił mszę św. w bazylice watykańskiej (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Ubodzy ułatwiają dostęp do nieba, bo odsłaniają przed nami nieprzemijalne bogactwo miłości, dla której warto żyć. W obchodzony w niedzielę w Kościele po raz trzeci Światowy Dzień Ubogich Franciszek odprawił uroczystą mszę w bazylice watykańskiej.

„Jan Paweł II punktem odniesienia dla rodzin”

„Nauczanie tego wielkiego Papieża w sprawach dotyczących rodziny stanowi niezawodny punkt odniesienia w poszukiwaniu konkretnych rozwiązań dla...

zobacz więcej

– Są naszym skarbem, skarbem Kościoła. Odsłaniają więc nam bogactwo, które się nigdy nie starzeje; bogactwo, które łączy ziemię i niebo, i dla której naprawdę warto żyć – mówił papież o ubogich podczas homilii.

Przestrzegł przed uleganiem tym, którzy szerzą niepokój i podsycają lęk przed innymi, bo strach paraliżuje serce i umysł. Skrytykował traktowanie starszych, nienarodzonych, niepełnosprawnych i ubogich jak bezużyteczne przedmioty. Zauważył, że w dzisiejszym świecie chciwość nielicznych powiększa ubóstwo wielu. Zachęcił wiernych do refleksji na ten temat.

– Czy pomagam komuś, od kogo nie będę mógł nic otrzymać? Czy ja, chrześcijanin, mam przynajmniej jednego ubogiego za przyjaciela? – pytał papież.

Dziś w watykańskiej auli Pawła VI papież zje obiad z ubogimi. Zaproszonych zostało 1,5 tys. osób z wszystkich włoskich diecezji. Na placu św. Piotra pod kolumnadą Berniniego od tygodnia działa tymczasowy ośrodek zdrowia udzielający pomocy medycznej bezdomnym i chorym. 

 

źródło:
Zobacz więcej