RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amerykańska dziennikarka: Rośnie świadomość o historii Powstania Warszawskiego na świecie

Wiedza o Powstaniu Warszawskim staje się coraz bardziej znana; rosną też świadomość i uwaga poświęcone Polsce za granicą – uważa Rita Cosby, amerykańska dziennikarka, córka byłego powstańca warszawskiego, Ryszarda Kosobudzkiego. W Święto Niepodległości została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Cosby jest propagatorką polskiej historii i autorką książki „Cichy Bohater” (ang. „Quiet Hero”), opowiadającej historię jej ojca i jego towarzyszy z Powstania.

75 lat temu upadło Powstanie Warszawskie

75 lat temu, 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku...

zobacz więcej

– Kiedy odbierałam odznaczenie od prezydenta Andrzeja Dudy, spojrzałam mu w oczy i powiedziałam, że przyjmuję to odznaczenie w imieniu ojca ale także dzieci i wnuków powstańców, tak abyśmy wszyscy mogli opowiadać tę historię w przyszłości, aby ani Polska, ani świat nie zapomniał o swoich bohaterach – powiedziała Cosby w rozmowie z Michałem Rachoniem.

W jej ocenie świadomość polskiej historii i heroizmu Polaków, którzy oddali życie za wolność ojczyzny „narastają”. – Także ze względu na łączące nas wspólne wartości, na szczeblu rządowym, oraz relacje pomiędzy prezydentami Andrzejem Dudą i Donaldem Trumpem – stwierdziła.

Napisana przez nią książka „Cichy bohater” opowiada o młodości, dzieciństwie i wielkim bohaterstwie młodych powstańców. Jak powiedział jeden z jej bohaterów, towarzysz ojca Cosby Ryszarda Kosobudzkiego płk. Józef Polak, do Powstania Warszawskiego przygotowywali się od dziecka.

– W czasie okupacji na obozie Kosobudzki zdobył stopień patrolowego; był jednym z dzielniejszych żołnierzy – opowiada z kolei drugi z jego kompanów Feliks Jeziorek. Jak dodaje, nawet gdyby nie było powstania, poszliby do „partyzantki”. – Rysio Kosobudzki był bardzo dzielnym chłopakiem, bojowym – zaznaczył.

– Gdyby nie było Powstania, nie byłoby papieża, czy „Solidarności”. Powstanie musiało być, zdecydowało o Polsce – podkreślił płk. Polak.

Jak przyznaje Rita Cosby, kiedy opowiada tę historię za granicą, ludzie dziwią się, jak ktokolwiek przetrwał to, co spotkało stolicę i jej mieszkańców w 1944 roku.

źródło:
Zobacz więcej