Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

W niedzielę obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych przypada w trzecią niedzielę listopada, a w tym roku to 17 dzień miesiąca. W Polsce główne obchody odbywają się co roku w Zabawie k. Tarnowa.

Nie mógł opanować pojazdu, zginął na miejscu. Tragiczny wypadek pod Opocznem

24-letni kierowca hondy civic zginął na miejscu, a 20-letni pasażer został ranny w wypadku w Januszewicach pod Opocznem. Droga wojewódzka nr 713...

zobacz więcej

Jak przypomniało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, pamięć ofiar wypadków drogowych czczona jest w Zabawie koło Tarnowa, miejscu związanym z błogosławioną Karoliną Kózkówną. W tym roku poprzedził je m.in. odbywający się w Bochni program edukacyjny Road Show, który dotyczył bezpieczeństwa na drodze.

Do pamięci o ofiarach wypadków drogowych zachęca tego dnia Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. dr Marian Midura.

– Z całego serca zachęcam wszystkich, proszę i o to się modlę: kierujmy się Miłością na drodze, na każdej drodze naszego życia – zaapelował ks. Midura.

Zachęcał też, aby „w sposób szczególny pamiętać tego dnia w modlitwie o tych, którzy zginęli lub doznali obrażeń ciała w wypadkach na drogach, ale także o ich rodzinach i bliskich, przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobiste”.

Z okazji obchodów od piątku do niedzieli w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie trwają rekolekcje z modlitwą o uzdrowienie oraz warsztaty terapeutyczne. Natomiast stowarzyszenie MIVA Polska prowadzi zbiórkę środków na zakup ambulansów do misyjnych szpitali.

Jednym z organizatorów obchodów jest Instytut Transportu Samochodowego. Jak zaznaczył dyrektor ITS prof. Marcin Ślęzak, w dniu pamięci wspominani są przede wszystkim ci, którzy zginęli w wypadkach drogowych. – Poza zadumą włączamy się również we wsparcie psychologiczne dla rodzin ofiar wypadków. Chcielibyśmy, aby w przyszłości w tym miejscu powstało Centrum Leczenia Traumy, które wspomagać będzie nie tylko rodziny i bliskich osób zabitych, ale także sprawców tragicznych wypadków – podkreślił Ślęzak.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Policja apeluje o rozwagę

Dziś przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Policjanci będą przypominać o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, a...

zobacz więcej

Dodał, że za sprawą powołanego przy ITS Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych pokrzywdzeni w wypadkach mają szansę powrócić do uczestnictwa w ruchu drogowym. – Bez specjalnej, dedykowanej pomocy zazwyczaj nie mają na to szans – ocenił szef ITS.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2018 roku zgłoszono policji 31,7 tys. wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 2 862 osoby, a 37 359 osób zostało rannych, z czego prawie 11 tys. odniosło ciężkie obrażenia.

Jak przekazało biuro prasowe KEP, Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Crash Victims) został zainicjowany przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku. Przez wiele lat znany był jako Europejski Dzień Pamięci.

26 października 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego dnia pamięci.

Biuro prasowe KEP przypomniało, że w Polsce po raz pierwszy ten dzień obchodzono 19 listopada 2006 r. w Katedrze Polowej w Warszawie. Obchody zorganizowało Krajowe Duszpasterstwo Kierowców.

Organizatorami obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w naszym kraju są: związane z Sanktuarium w Zabawie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych „Przejście”, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obchody organizuje również Krajowy Duszpasterz Kierowców i Miva Polska.

źródło:

Zobacz więcej