RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tarantino: Rok temu się ożeniłem. Wcześniej byłem „żonaty” z Richardsonem

Trzykrotnie nagrodzony Oscarem autor zdjęć Robert Richardson i dwukrotny laureat Oscara, reżyser Quentin Tarantino odebrali nagrodę dla Duetu Autor Zdjęć – Reżyser podczas gali zamknięcia 27. edycji Festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu.

„Jak słodko”. Richard Gere odebrał Złotą Żabę

Całe życie poświęciłem filmowi i to pozwoliło mi odkrywać, kim naprawdę jestem – powiedział Richard Gere w sobotę w Toruniu. Aktor odebrał nagrodę...

zobacz więcej

– To jedna z najwspanialszych nagród, jakie kiedykolwiek otrzymałem. Dopiero rok temu się po raz pierwszy ożeniłem, a wcześniej muszę powiedzieć, że byłem „żonaty” z tym właśnie osobnikiem – powiedział Tarantino, wskazując na Richardsona.

Dodał, że dzięki temu operatorowi jego filmy osiągnęły poziom wizualny, którego nie mógł sobie wyobrazić, pracując w sklepie z kasetami wideo.

— Jest wielkim zaszczytem dla nas znaleźć się między wami – podkreślił.

– Stojący obok mnie reżyser jest najlepszym reżyserem, z jakim kiedykolwiek pracowałem. Jego mózg cały czas płonie. Nasz świat jest definiowany przez kobiety i mężczyzn takich, jak on. Kocham go. Na tej sali jest cała masa wybitnych, wspaniałych osób. Dziękuję tej wspaniałej publiczności. Dziękuję temu miastu, temu festiwalowi. Najczęściej nagrody otrzymuje jedna osoba. A ja mam nadzieję, że w przyszłości takich par jak nasza będzie więcej – stwierdził Richardson.

Quentin Tarantino (ur. 1963 r. w Knoxville) jest reżyserem, scenarzystą, producentem i aktorem. Ma w dorobku m.in. filmy: „Wściekłe psy” (1992), „Pulp Fiction” (1994), „Jackie Brown” (1997), „Kill Bill” i „Kill Bill 2” (2003–04), „Bękarty wojny” (2009) oraz „Django” (2012). Jego ostatni film „Pewnego razu... w Hollywood” w sierpniu wszedł na ekrany polskich kin. Jest laureatem m.in. dwóch Oscarów (za scenariusze do „Pulp Fiction” i „Django”) i Złotej Palmy za „Pulp Fiction”.

Robert Richardson (ur. 1955 r. w Hyannis w stanie Massachusetts) jest operatorem filmowym, wieloletnim współpracownikiem m.in. Martina Scorsese i Olivera Stone'a. Na swoim koncie ma m.in. trzy Oscary – za zdjęcia do „JFK”, „Aviatora” i „Hugo i jego wynalazek”.

„Niech ten wieczór będzie dobry dla polskiej kultury, dla kina światowego”

Festiwal EnergaCamerimage to wielka firma, która świetnie wpisuje się w obszar kina światowego – powiedział podczas gali zamknięcia 27. edycji...

zobacz więcej

Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Edwarda Nortona

Podczas gali zamknięcia nagrodę aktorską im. Krzysztofa Kieślowskiego odebrał Edward Norton (m.in. „Lęk pierwotny”, „Wszyscy mówią: kocham cię”, „Skandalista Larry Flynt”).

– Na każdy nowy film Krzysztofa Kieślowskiego czekało się jak na wydarzenie. Jego filmy pokazywały wymiar kina światowego, udowadniały, że kino to nie tylko popcornowe produkcje amerykańskie. W „Dekalogu” zadawał on pytania moralne o to, co to znaczy być człowiekiem. (...) Trzymając w ręku nagrodę Kieślowskiego czuję odpowiedzialność wciągania do kina młodych ludzi. To odpowiedzialność, którą z przyjemnością biorę na swoje barki – powiedział Norton.


Nagrody dla twórców „Jokera”

Konkurs główny festiwalu wygrał film „Joker”, w którym autorem zdjęć był Lawrence Sher. Obraz w reżyserii Todda Phillipsa otrzymał również nagrodę publiczności tegorocznej edycji festiwalu.

– W ciągu tego tygodnia miałem okazję spędzić sporo czasu z autorami zdjęć, czyli kolegami po fachu. Był to dla mnie niezwykle inspirujący tydzień, gdyż najczęściej nie ma na to po prostu czasu – powiedział autor zdjęć do „Jokera” Lawrence Sher.

Srebrną Żabę w konkursie głównym otrzymał Cesar Charlone za zdjęcia do filmu „Dwóch papieży”, a brązową Vladimir Smutny za „Malowanego ptaka”.

źródło:

Zobacz więcej