RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Niech ten wieczór będzie dobry dla polskiej kultury, dla kina światowego”

Wicepremier Gliński wraz z Robertem Richardsonem i Quentinem Tarantino – zdobywcami Nagrody Specjalnej CamerimageFest dla duetu autor zdjęć – reżyser  (fot. twitter/MKiDN)
Wicepremier Gliński wraz z Robertem Richardsonem i Quentinem Tarantino – zdobywcami Nagrody Specjalnej CamerimageFest dla duetu autor zdjęć – reżyser (fot. twitter/MKiDN)

Festiwal EnergaCamerimage to wielka firma, która świetnie wpisuje się w obszar kina światowego – powiedział podczas gali zamknięcia 27. edycji festiwalu w Toruniu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Wśród obecnych na gali laureatów festiwalu byli reżyser Quentin Tarantino i operator Robert Richardson.

Polski aktor zagra w filmie Quentina Tarantino. Wcieli się w rolę Romana Polańskiego

Jak podał „The Hollywood Reporter”, polski aktor Rafał Zawierucha zagra Romana Polańskiego w filmie Quentina Tarantino pt. „Once Upon a Time in...

zobacz więcej

– EnergaCamerimage to wielka firma, która świetnie wpisuje się w obszar kina światowego, co widać po naszych dzisiejszych gościach. Pozycja tego festiwalu doskonale wpisuje się w rozwój rynku filmowego w Polsce – mówił Gliński.

Festiwal EnergaCamerimage po 20 latach wrócił do Torunia, gdzie odbywał się w latach 1993-99. Później przeniesiony został do Łodzi, a w 2010 roku do Bydgoszczy. W tym roku odbywa się w czterech obiektach w centrum Torunia. Do 2025 roku ma powstać w mieście gmach Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, który ma kosztować 600 mln zł.

Umowę ws. utworzenia i współprowadzenia instytucji kultury o nazwie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage podpisali pod koniec września wicepremier Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz dyrektor festiwalu i jego pomysłodawca Marek Żydowicz.

Wicepremier podkreślił w sobotę, że ta umowa jest niezwykle ważna dla festiwalu. – Będziemy wspólnie prowadzili instytucję kultury, która będzie wspierała rozwój i organizację festiwalu Camerimage. Ta nowa instytucja kultury będzie też budowała nową, stałą siedzibę dla festiwalu Camerimage. W ten sposób 27-letnie wysiłki Marka Żydowicza, żeby wybudować w Polsce coś na miarę tego festiwalu, mam nadzieję, że za pięć lat się zwieńczą. Gratuluję z góry wszystkim laureatom i gościom. Niech ten wieczór będzie dobry dla polskiej kultury, dla kina światowego – dodał Gliński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej