RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybuchły nowe protesty w Bagdadzie. Rząd zamyka granicę z Iranem

Tzw. Zielona Strefa w Bagdadzie znów jest zagrożona (fot. Murtadha Sudani/Anadolu Agency via Getty Images)

Demonstranci w Bagdadzie w sobotę okupują część mostu, z którego zostali usunięci tydzień wcześniej – informuje agencja Reutera. Jest to główny most prowadzący do Zielonej Strefy. W związku z protestami zamknięto przejście graniczne z Iranem.

Irańczycy wyszli na ulice. Rząd podniósł o ponad połowę ceny benzyny

Zamieszki w Iranie. W mieście Sirdżan na południu kraju zginęła jedna osoba – informuje agencja Reutera. W Teheranie płonie budynek jednego z...

zobacz więcej

Jak podaje AP, powołując się na anonimowe źródła w irackich służbach bezpieczeństwa i medycznych, protestujący zbliżyli się do Zielonej Strefy – pilnie strzeżonej dzielnicy rządowo-dyplomatycznej, w której znajdują się m.in. parlament i ambasady. W sobotę demonstranci przejęli kontrolę nad strategicznym placem Chilani i mostem Sinak. Zajęli też wysoki budynek, z którego widać most.

Siły bezpieczeństwa próbują utrzymać fragment konstrukcji, żeby uniemożliwić protestującym wejście do Zielonej Strefy.

Policja poinformowała, że w nocy w piątku na sobotę wybuch bomby na pobliskim placu zabił co najmniej trzy osoby. Nie jest jeszcze jasne, kto jest odpowiedzialny za eksplozję oraz czy miała ona związek z demonstracjami.

W związku z trwającymi w Iraku i Iranie protestami Bagdad w sobotę do odwołania zamknął dla podróżujących w obie strony przejście graniczne w mieście Szalamczeh. Źródło w irackich siłach bezpieczeństwa, na które powołuje się agencja Reutera, twierdzi, że zamknięcia granicy domagał się Teheran.

Antyrządowe niepokoje społeczne w Iraku rozpoczęły się w Bagdadzie, szybko rozprzestrzeniając się na miasta na południu kraju. Według agencji Reutera, od 1 października br. w protestach ginie średnio niemal 50 osób tygodniowo.

Manifestacje w Iraku są wyrazem społecznego wzburzenia wywołanego m.in. biedą, bezrobociem oraz nieregularnymi dostawami prądu i wody pitnej. Polityków i władze obwinia się o chroniczną korupcję, powstrzymującą odbudowę kraju po latach konfliktów religijnych i niszczycielskiej wojnie, w której pokonano dżihadystyczną organizację Państwo Islamskie.

źródło:

Zobacz więcej