RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Irańczycy wyszli na ulice. Rząd podniósł o ponad połowę ceny benzyny

Protesty w Iranie wywołała decyzja rządu o ograniczeniu sprzedaży i podwyżkach cen benzyny (fot. Stringer/Anadolu Agency via Getty Images)

Zamieszki w Iranie. W mieście Sirdżan na południu kraju zginęła jedna osoba – informuje agencja Reutera. W Teheranie płonie budynek jednego z urzędów. Protesty wywołała decyzja rządu o ograniczeniu sprzedaży i podwyżkach cen benzyny.

Reuters cytuje irańską agencję ISNA, która podała, jedna osoba „została zabita” w Sirdżanie podczas protestów, które wybuchły po ogłoszeniu przez rząd prezydenta Hassana Rouhaniego reglamentacji i podwyżek cen paliwa o ponad 50 procent.

„Sprawdzamy, czy zabita osoba jest ofiarą sił bezpieczeństwa, które próbowały przywrócić porządek w mieście” – cytuje irańska agencja lokalnego urzędnika Mohammada Mahmoudabadiego.

O podwyżkach cen benzyny i racjonowaniu paliwa władze Iranu poinformowały w piątek. Jak oświadczył w telewizji publicznej Mohammad Bagher Nobakht z rządu, środki uzyskane z podwyżek będą przeznaczone na pomoc dla 18 mln najbardziej potrzebujących rodzin.

Nobakht, który stoi na czele agencji planowania i budżetu Islamskiej Republiki Iranu (Plan and Budget Organization; PBO), wchodzącej w skład rządu, uściślił, że subsydia trafią do 60 mln Irańczyków.

Według amerykańskiej agencji rządowej Energy Information Administration Iran dysponuje czwartymi co do wielkości potwierdzonymi rezerwami ropy naftowej na świecie. W styczniu 2018 roku rezerwy tego kraju wynosiły 157 mld baryłek. Dodatkowo w 2019 r. prezydent Rowhani ogłosił odkrycie ogromnych złóż ropy naftowej na południowym zachodzie kraju, co zwiększa rezerwy o jedną trzecią.

Mimo tak ogromnych złóż, niedobory benzyny są irańskim chlebem powszednim. W kraju brakuje rafinerii, a te, które zachowują moce produkcyjne, borykają się z niedoborem części zamiennych niezbędnych dla ich funkcjonowania. Import części ograniczają zaś sankcje nałożone na kraj.Po jednostronnym wycofaniu się USA w maju 2018 roku z porozumienia nuklearnego zawartego przez Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, USA, Rosję i Chiny z Iranem w sprawie zniesienia sankcji gospodarczych w zamian za rezygnację z irańskiego programu nuklearnego, Stany Zjednoczone przywróciły restrykcje gospodarcze wobec Teheranu, w tym - zakaz eksportu irańskiej ropy naftowej.

źródło:
Zobacz więcej