RAPORT

Pogarda

Celnicy udaremnili wywóz egzotycznych ptaków. Zwierzęta znajdowały się pod ochroną

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem CITES obejmuje wszystkie gatunki turaków  (fot. pixabay.com/ 70154)
Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem CITES obejmuje wszystkie gatunki turaków (fot. pixabay.com/ 70154)

Najnowsze

Popularne

Na autostradzie A4 opolscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali samochód, w którym przewożono turaki. Ptaki te są chronione międzynarodową konwencją CITES.

Spadające gniazda. Władze w Madrycie chcą wybić tysiące papug

Władze miejskie Madrytu podjęły decyzję o likwidacji tysięcy papug z gatunku mnich, które żyją na ulicach hiszpańskiej stolicy. Przedstawiciele...

zobacz więcej

Do zatrzymania samochodu z transportem ptaków doszło pod koniec października na opolskim odcinku autostrady A4. Podczas kontroli ładunku i dokumentów okazało się, że w samochodzie znajduje się dziewięć turaków – afrykańskich ptaków objętych ochroną na mocy międzynarodowej konwencji CITES.

Kierowca samochodu oświadczył, że wiezie turaki do Holandii, ale nie miał wymaganych prawem dokumentów. Podejrzewając, że może dojść do nielegalnego wywozu ptaków poza granice Polski, funkcjonariusze zatrzymali transport na kwarantannę.

Dopiero po kilku dniach kierowca dostarczył wymagane prawem dokumenty, zaświadczające m.in. o wyhodowaniu ich w niewoli, i turaki zostały zwrócone. Ze względu na fakt, że dokumenty zostały wystawione po ustawowych terminach i nadal istnieje podejrzenie, że mogło dojść do próby nielegalnego wywozu ptaków chronionych, sprawę przejął Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu.

Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem CITES to międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel wybranymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wyrobami z nich.

Jej celem jest eliminacja handlu okazami, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane ich pozyskiwanie z naturalnego środowiska mogłoby zagrozić przetrwaniu gatunku. Konwencja obejmuje wszystkie gatunki turaków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej