RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Przyszedł na antyrządową demonstrację z lwem [WIDEO]

Lwica była na ogół spokojna (fot. TT/SaraAlHashemia)

Przez Irak przetacza się fala antyrządowych protestów, tłumionych przez władze. Po tym jak policja zaczęła szczuć demonstrantów psami, jeden z mężczyzn przyszedł na protest z lwem.

„Po prostu okładałem go pięściami”. 8-latek przeżył atak lwa górskiego

Ośmioletni Pike Carlson z miejscowości Bailey w Kolorado nie stracił głowy, kiedy nagle zaatakowała go pantera, nazywana też lwem górskim. Walczył...

zobacz więcej

Antyrządowe protesty odbywają się w stolicy Bagdadzie, m.in. na placu Tahrir, oraz na południu kraju. Często dochodzi podczas nich do starć i pacyfikacji, siły bezpieczeństwa używają m.in. gumowych kul, ale strzelają też ostrą amunicją.

Po tym policja poszczuła manifestantów specjalnie szkolonymi psami, jeden z przeciwników rządu przyszedł na protest w Bagdadzie z lwem. Zwierzę było owinięte iracką flagą. Na nagraniu widać jak najpierw próbuje zaatakować grupkę mężczyzn, ale potem było już spokojne.

Protesty nie ustają mimo apeli szyickiego ajatollaha Alego Sistaniego. Duchowny w cotygodniowych piątkowych modłach po raz kolejny wsparł demonstrantów i podkreślił, że żadne z ich żądań nie zostało spełnione. Zaapelował o nową ordynację wyborczą, która – jak mówił – przywróciłaby publiczne zaufanie do systemu i dałaby wyborcom możliwość wyboru „nowych twarzy”.

W sumie w wyniku manifestacji śmierć w Iraku od 1 października poniosło ponad 330 osób, głównie protestujących. Tysiące osób odniosło rany. Siły bezpieczeństwa oskarżane są o nadmierną brutalność.

Manifestacje w Iraku są wyrazem społecznego wzburzenia wywołanego m.in. biedą, bezrobociem oraz nieregularnymi dostawami prądu i wody pitnej. Polityków i władze obwinia się o chroniczną korupcję, powstrzymującą odbudowę kraju po latach konfliktów religijnych i niszczycielskiej wojnie, w której pokonano dżihadystyczną organizację Państwo Islamskie. Demonstranci domagają się odejścia całej elity rządzącej, która przejęła władzę po inwazji USA i obaleniu w 2003 roku Saddama Husseina.

źródło:
Zobacz więcej