SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Premier: Alkohol jest dla ludzi, ale powinniśmy korzystać z niego z umiarem

– Nie można udawać, że problemu nie ma. Przez alkohol co roku w Polsce umiera 10 tys. osób – powiedział premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Radek Pietruszka)
– Nie można udawać, że problemu nie ma. Przez alkohol co roku w Polsce umiera 10 tys. osób – powiedział premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Kiedy czytam, że codziennie sprzedaje się nawet 3 mln „małpek”, z czego nawet milion przed południem, to jestem niezwykle zaniepokojony. Alkohol jest dla ludzi, ale wszyscy powinniśmy korzystać z niego z umiarem – zaapelował premier Mateusz Morawiecki w „Super Expressie”.

Alkohole produkowane przez rolników. Ardanowski: Chcę zmniejszenia akcyzy o połowę

Mechanizm zmniejszenia akcyzy o połowę dla alkoholi wytwarzanych przez rolników w destylarniach usługowych zapowiedział w środę minister rolnictwa...

zobacz więcej

W weekendowym wydaniu „SE’ premier podkreślił, że alkoholizm to poważny problem, który dotyka ludzi w całym kraju i z każdej grupy społecznej.

– Razem możemy mu się przeciwstawić. Nie można udawać, że problemu nie ma. Przez alkohol co roku w Polsce umiera 10 tys. osób. To tak, jakby zniknęło z mapy Polski miasteczko wielkości Władysławowa, Bystrzycy Kłodzkiej czy Włoszczowej – zaznaczył.

Przypomniał, że alkoholizm jest jedną z chorób cywilizacyjnych, z którą odpowiedzialne państwo musi walczyć.

– To przecież my wszyscy ponosimy koszt leczenia osób uzależnionych, koszt rozbitych rodzin, spraw rozwodowych, wypadków samochodowych. Nie chodzi nam o dodatkowe wpływy dla budżetu. NFZ na leczenie osób nadużywających alkoholu oraz zachorowań na raka płuc wydaje znacznie więcej – wskazał premier. Morawiecki zwrócił uwagę, że z powodu alkoholizmu często cierpią całe rodziny.

– Alkohol jest dla wielu ludzi ucieczką od problemów dnia codziennego. Chcemy budować społeczeństwo, w którym tych problemów będzie jak najmniej, a ludzie nie będą pozostawieni sami sobie. Chcemy budować państwo dobrobytu, a dobrobyt to coś więcej niż tylko wysokie dochody. To również zdrowie, wolność od stresu, pewność jutra – podkreślił premier.

źródło:
Zobacz więcej