RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe ataki izraelskie na Strefę Gazy

Wymiana uderzeń trwa mimo obowiązującego od 2 dni rozejmu (fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER)

Armia izraelska poinformowała w sobotę rano o dokonaniu kolejnych uderzeń na Strefę Gazy w odwecie za ostanie ataki rakietowe ze Strefy na terytorium Izraela. Wymiana uderzeń trwa mimo obowiązującego od dwóch dni rozejmu.

Zawieszenie broni w Strefie Gazy. Palestyńczycy godzą się na wstrzymanie ognia

Jest szansa na zawieszenie broni w Strefie Gazy. Wszystkie palestyńskie frakcje w Gazie zgodziły się wstrzymać ogień. Przedstawiciele Izraela...

zobacz więcej

Według opublikowanego komunikatu dowództwa izraelskiego sobotnie ataki nie były wymierzone w cele Islamskiego Dżihadu, ale sprawującego władzę w Gazie Hamasu. Poprzednio w tym tygodniu cele Hamasu nie były atakowane.

W oświadczeniu przekazanym za pośrednictwem internetowego komunikatora WhatsApp, dowództwo izraelskie poinformowało, że „dwie rakiety wystrzelone ze Strefy Gazy zostały przechwycone przez system antyrakietowy Żelazna Kopuła”.

Według źródeł w palestyńskich służbach bezpieczeństwa ataki izraelskie były wymierzone w dwa obiekty Hamasu w północnej, gęsto zaludnionej, części Strefy. Miały one spotkać się z ripostą.

Ostatnią falę wymiany wzajemnych ataków spowodował precyzyjny nalot lotnictwa izraelskiego z ub. wtorku, w rezultacie którego zginął jeden z dowódców Islamskiego Dżihadu Abu Al-Atta oraz jego żona. Izrael oskarżał go o dokonanie i planowanie szeregu aktów terrorystycznych.


źródło:

Zobacz więcej