Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Aluminiowy Koń dla Bartosza Bielenia. Nagroda za rolę w filmie „Boże Ciało”

Bartosz Bielenia w filmie zostaje omyłkowo wzięty za księdza (fot. YT/KinoSwiatPL)

Aktor Bartosz Bielenia otrzymał w piątek na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie nagrodę Aluminiowego Konia za najlepszą rolę męską w filmie „Boże Ciało” Jana Komasy.

„Boże Ciało” Jana Komasy polskim kandydatem do Oscara

„Boże Ciało” w reż. Jana Komasy jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy – ogłosiła w piątek w...

zobacz więcej

„Bartosz Bielenia oczarował jury swoim blaskiem i energią. To aktor, który jest gotowy na wszystko. Udało mu się pokazać przejście między słabością a siłą, szaleństwem a świętością. Wszystko to ze spojrzeniem, które trudno zapomnieć” – podkreślono w uzasadnieniu przyznania nagrody.

W filmie Bielenia zagrał dwudziestoletniego Daniela, który po wyjściu z zakładu poprawczego zostaje omyłkowo wzięty za księdza i – konsekwentnie go udając – zaczyna sprawować posługę kapłańską w niewielkiej parafii.

Kreacja ta przyniosła mu m.in. nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago, Nagrodę Onetu „Odkrycie festiwalu” i Kryształową Gwiazdę Elle na festiwalu w Gdyni.

W połowie września Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej ogłosiła, że „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.


źródło:

Zobacz więcej