RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nawalny chce lustracji Rosjan i referendum na Krymie

Opozycyjny polityk startuje w wyborach prezydenckich w Rosji  (fot. arch. PAP/EPA/Sergei Fadeichev)
Opozycyjny polityk startuje w wyborach prezydenckich w Rosji (fot. arch. PAP/EPA/Sergei Fadeichev)

Aleksiej Nawalny wezwał do przeprowadzenia w Rosji lustracji. Lider rosyjskiej opozycji opowiedział się też za zorganizowaniem na Krymie kolejnego referendum.

Rosyjskie MSZ sprawdza fundację opozycjonisty. Chodzi o zagraniczne granty

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości wszczęło postępowanie wyjaśniające w sprawie Fundacji do Walki z Korupcją – podało radio Echo Moskwy. W...

zobacz więcej

Opozycyjny polityk zapowiedział, że jeśli obejmie urząd lidera państwa, to ogłosi referendum na zaanektowanym Krymie. – Bez dwóch zdań, to, co zdarzyło się w 2014 roku, było bezprawne – oświadczył Aleksiej Nawalny.

Przypomniał, że obecnie na zaanektowanym półwyspie mieszka ponad dwa mln osób z rosyjskimi paszportami. – I tego się nie da już cofnąć – dodał Aleksiej Nawalny jednocześnie sugerując konieczność przeprowadzenia, jak się wyraził „absolutnie uczciwego referendum”.

Rosyjscy obrońcy praw człowieka od dawna alarmują, że Rosja na Krymie prowadzi politykę represji wobec osób, które nie akceptują aneksji i czują się związane z Ukrainą. Dotyczy to przede wszystkim mniejszości tatarskiej. Część tatarskich liderów uciekła na Ukrainę, a lokalni działacze są przetrzymywani w aresztach i pod różnymi pretekstami skazywani na kary wieloletniego pozbawienia wolności.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej