RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie ustają starcia zwolenników Moralesa z policją i wojskiem

W starciach w Boliwii zginęło pięć osób a co najmniej 75 zostało rannych (fot. PAP/EPA/JORGE ABREGO)

Pięć osób poniosło śmierć, a co najmniej 75 zostało rannych w piątek podczas gwałtownych starć zwolenników byłego prezydenta Boliwii Evo Moralesa z policją i wojskiem w mieście Sacaba, w środkowej części Boliwii. W kraju panuje napięta i niestabilna sytuacja.

Prezydent Boliwii Evo Morales publicznie ogłosił swą dymisję [WIDEO]

W obliczu trwających od trzech tygodni społecznych protestów lewicowy prezydent Boliwii Evo Morales oświadczył w niedzielę w telewizyjnym...

zobacz więcej

Większość ofiar miała rany postrzałowe – poinformował dyrektor szpitala w Sacabie, Guadalberto Lara.

Pokojowa początkowo demonstracja, kilku tysięcy przeważnie indiańskich zwolenników Moralesa, przekształciła się w starcia kiedy demonstranci usiłowali sforsować jeden z posterunków wojskowych na drodze wiodącej do miasta Cochabamba. W mieście tym od tygodni trwają starcia zwolenników i przeciwników Moralesa.

Według świadków, wojsko i policja odpowiedziały ogniem powodując wiele ofiar.

Wcześniej w piątek do starć doszło również na ulicach stolicy kraju La Paz. Policjanci zostali obrzucenia kamieniami, w odpowiedzi użyli gazu łzawiącego i pałek.

Meksyk „uznał odpowiedzialną postawę prezydenta Boliwii”. Oferuje mu azyl

Meksyk zaoferował azyl prezydentowi Boliwii Evo Moralesowi, który w niedzielę podał się do dymisji - poinformował meksykański minister spraw...

zobacz więcej

Morales schronił się w Meksyku

Morales, pierwszy prezydent Boliwii wywodzący się z tubylczej ludności indiańskiej, zrezygnował z urzędu w ub. niedzielę w związku z zarzutami sfałszowania wyborów. Udał się do Meksyku gdzie otrzymał azyl polityczny.

Tymczasowym prezydentem ogłosiła się była wiceprzewodnicząca Senatu Jeanine Anez. Nie uspokoiło to jednak sytuacji w kraju.

W piątek boliwijski rząd tymczasowy ogłosił zerwanie stosunków dyplomatycznych z rządem Wenezueli Nicolasa Maduro, oskarżając Wenezuelczyków o działania zagrażające wewnętrznemu bezpieczeństwu Boliwii.

źródło:

Zobacz więcej