RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polka będzie doradzać prezydentowi USA

O sprawie poinformował Biały Dom (fot. Shutterstock/ Orhan Cam)

Profesor Dorota Grejner-Brzezińska będzie zasiadać w amerykańskiej prezydenckiej Radzie Doradców ds. Nauki i Technologii – poinformował Biały Dom. Polka specjalizuje się w inżynierii geomatycznej, m.in. w algorytmach GPS oraz mapowaniu mobilnym.

Naukowcy z Polski zbadają Marsa przy użyciu lekkich satelitów

Uczelnie z całej Polski wraz z firmą SatRevolution utworzyły konsorcjum z wiodącą firmą sektora kosmicznego na świecie – Virgin Orbit. Celem...

zobacz więcej

Grejner-Brzezińska, absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, od ponad 20 lat mieszka w USA. Stypendystka Fulbrighta związana jest z Ohio State University, gdzie jest profesorem i kierownikiem katedry. Ma na swoim koncie liczne sukcesy badawcze. Opublikowała ponad 300 recenzowanych artykułów naukowych i otrzymała wiele nagród i wyróżnień.

W lutym br. została wybrana do prestiżowej National Academy of Engineering jako pierwsza kobieta ze swojego uniwersytetu. Akademia z uznaniem wyrażała się m.in. o jej wkładzie w rozwój nauk geodezyjnych i nawigacji satelitarnej.

Wczesne prace profesor przyczyniły się do skonstruowania bardziej niezawodnej nawigacji GPS, którą dysponują obecne telefony – czytamy na stronie uniwersytetu z Ohio. Badania Grejner-Brzezińskiej były wykorzystywane przez NASA, współpracowała również z amerykańskim ministerstwem obrony.

Po wybraniu do National Academy of Engineering Polka przyznawała, że do zawodu przyciągnęły ją mapy i procedura ich tworzenia. Wyraziła nadzieję, że będzie inspirować młode kobiety w zawodzie inżyniera, i podkreślała, że kobiety znajdują się wśród jej najlepszych studentów.

– Mam nadzieję, że pozycję kobiet wzmocni mówienie im, że poradzą sobie, ponieważ są inteligentne, a ich talent i wyobraźnia nie mają granic. Powiedziałbym im: »Wszystkie postępujecie właściwie. Zaufajcie tylko swoim umiejętnościom i zaufajcie swojej pracy« – apelowała.

źródło:

Zobacz więcej