Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Atak zimy we Francji. 330 tys. gospodarstw domowych bez prądu

Obfite opady śniegu spowodowały chaos komunikacyjny w południowej i południowo–wschodniej Francji. Rano ok. 320 tys. gospodarstw domowych było pozbawionych prądu w departamentach Drome, Ardeche, Isere i Rodan. Zginął mężczyzna przywalony drzewem.

Ale zima! Śnieg zasypał południe. Czytelnicy podzielili się zdjęciami [GALERIA]

Prognoza pogody na najbliższe dni pokazuje, że niemal codziennie na południu kraju może sypać śnieg. Najwięcej białego puchu mogą spodziewać się...

zobacz więcej

– Jest dużo śniegu. Warunki w nocy były trudne i ciężko przewidzieć, kiedy naprawimy szkody – powiedział stacji BFMTV dyrektor ds. komunikacji w firmie energetycznej Enedis, Robin Devogelaere.

W czwartek wieczorem w departamencie Ardeche zostały uszkodzone dwie linie energetyczne. Pierwszy incydent miał miejsce w godzinach wieczornych w miejscowości Tournon–sur–Rhone. Z kolei w Saint–Julien–en–Saint–Alban kabel energetyczny spadł na dwadzieścia pięć domów. Mieszkańcy zostali ewakuowani przez strażaków i przewiezieni do ratusza, gdzie spędzili noc.

– To wyjątkowa sytuacja, ponieważ opady śniegu są bardzo obfite i występują na małych obszarach, stąd też te poważne uszkodzenia linii energetycznych. Na linie energetyczne spadają drzewa i ciężkie gałęzie, które powodują zwarcia, a lepki śnieg okleja kable zasilające – przekazał Devogelaere.

W departamencie Isere ruch kolejowy został przerwany na trzech odcinkach w kierunku Grenoble i zostanie prawdopodobnie udrożniony najwcześniej po południu.

Zima w Tatrach. 33 cm śniegu na Kasprowym Wierchu

– W Tatrach warunki turystyczne są typowo zimowe. Na Kasprowym Wierchu leży już 33 cm śniegu, jednak opady ustały. Na szczycie temperatura spadła...

zobacz więcej

W okolicy Grenoble panuje chaos na drogach. Kierowcy ciężarówek i samochodów osobowych tkwią w kilometrowych korkach.

Według stacji telewizyjnej La Chaine meteo śnieg padał przez całą noc w regionie Owernia–Rodan–Alpy, ale mniej obficie. Synoptycy zapowiadają dalsze opady w ciągu dnia.

Równina lyońska pokryta została warstwą śniegu o grubości 2–5 cm. Kilkanaście centymetrów białego puchu spadło również w Saint–Exupery w departamencie Żyronda (fr. Gironde) na południowym zachodzie i w departamencie Ain na środkowym wschodzie, natomiast do 20–30 cm w departamentach Isere, Loara, Rodan, Ardeche i Drome. W innych obszarach Francji, w tym w Paryżu, padają obfite deszcze.

Podobna sytuacja ma miejsce w Portugalii i Hiszpanii. Z powodu intensywnych opadów śniegu i marznącego deszczu ponad 80 dróg zostało wczoraj zablokowanych.

Jednym z najbardziej dotkniętych atakiem zimy regionów Półwyspu Iberyjskiego jest Galicja, w północno–zachodniej Hiszpanii, gdzie z powodu opadów śniegu i marznącego deszczu nieprzejezdnych jest ponad 30 tras szybkiego ruchu.

Poza Galicją poważne problemy na drogach występują też w Kantabrii i regionie Nawarry, na północy, a także w okolicach Madrytu, Segowii i Avilli, w środkowej części kraju.

źródło:

Zobacz więcej