RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nadciągają Leonidy. Warto patrzeć w niebo

Leonidy to najszybszy znany rój meteorów – prędkość meteoroidów w ziemskiej atmosferze dochodzi do 72 km/s (fot. NASA)

W nocy z niedzieli na poniedziałek warto patrzyć w niebo, będą wówczas szczególnie intensywnie promieniować Leonidy. Wprawdzie w ostatnich latach te meteory nie były szczególnie aktywne, ale w tym roku może być inaczej.

„Kojarzy się z nazizmem”. NASA zmienia nazwę obiektu w kosmosie

Najdalszy obiekt, który zbadała wysłana z Ziemi sonda, nie będzie się już nazywał „Ultima Thule”, gdyż wywołało to kontrowersje z powodu skojarzeń...

zobacz więcej

Leonidy możemy obserwować od 10 do 23 listopada, ale ich maksimum wypada właśnie na 17 i 18 listopada. Ten rój przemieszcza się zdecydowanie szybciej niż inne obserwowane tego typu obiekty.

Przy odrobinie szczęścia w ciągu maksimum można zobaczyć nawet ponad 1 tys. spadających gwiazd na godzinę. Przeszkodą może jednak być blask Księżyca świecącego w pobliżu obszaru na niebie, w którym można spodziewać się Leonidów.

W nocy z niedzieli na poniedziałek szykuje się jeszcze jedno widowisko, choć w tym przypadku potrzebna może być lornetka. O godz. 5 nad ranem Księżyc znajdzie się bowiem o 3 stopnie kątowe od gromady otwartej M44, czyli Żłóbka. Księżycowa tarcza będzie oświetlona z ukosa, dobrze też będą widoczne gwiezdne diamenciki na lewo od naszego naturalnego satelity.

źródło:
Zobacz więcej