RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nieoficjalnie: PiS rozważa zmianę przewodniczącej komisji rodziny

Politycy Prawa i Sprawiedliwości rozważają zmianę na stanowisku przewodniczącego sejmowej komisji ds. rodziny - ustalił nieoficjalnie portal tvp.info. – Zależy nam na tej komisji, dla nas temat rodziny jest wśród priorytetów – mówi polityk PiS. – To byłaby kradzież polityczna – mówi nam szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Posłanka Lewicy przewodniczącą sejmowej komisji rodziny

Posłanka Magdalena Biejat z partii Lewica Razem została wybrana przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. – Jestem przekonana,...

zobacz więcej

Posłanka partii Razem Magdalena Biejat została wybrana w czwartek na przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej kandydaturę poparło 25 posłów, przeciwko były trzy posłanki z Prawa i Sprawiedliwości: Anna Maria Siarkowska, Elżbieta Duda i Dominika Chorosińska, czterech posłów wstrzymało się od głosu. 

Obsadzenie szefów komisji sejmowych, w tym rodziny, było wynikiem ustaleń wszystkich klubów poselskich zasiadających w nowym Sejmie. Tymczasem, jak nieoficjalnie dowiedział się portal tvp.info, w PiS rozważana jest zmiana przewodniczącej komisji rodziny.

Politycy partii rządzącej mówią nam, że będą obserwować działania i wypowiedzi przewodniczącej Biejat, bo temat rodziny jest dla tej partii wśród priorytetów. 

Posłanka Biejat już po wyborze na funkcję przewodniczącej komisji powiedziała, że podczas posiedzeń komisji liczy na współpracę z pozostałymi klubami, jednak jej wypowiedzi sprzed kilku tygodni odbierane są jako konfrontacyjne i istnieją obawy, że praca tej komisji na rzecz dobra polskich rodzin będzie utrudniona.

– O ile mi wiadomo, płody nie są obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ nie dostają ani PESEL-u, ani dowodu osobistego, natomiast my się zgadzamy na lewicy, że powinno być dopuszczone przerywanie ciąży do 12 tygodnia bez żadnych warunków – mówiła Magdalena Biejat 22 października w radiu Wnet.

Komisja rodziny w rękach Lewicy. PiS: Żadna decyzja nie jest ostateczna

Magdalena Biejat z Lewicy została przewodniczącą sejmowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Poparli ją m.in. posłowie PiS. – Jeśli okaże się,...

zobacz więcej

Jak perspektywę zmiany przewodniczącej komisji odbiera przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy? – To oznaczałoby, że PiS nikogo nie szanuje, tylko chce walczyć. Uznałbym to za kradzież polityczną – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info Krzysztof Gawkowski.

– Komisja polityki społecznej zajmuje się bardzo ważnymi sprawami, które są związane z codziennym życiem Polaków, z naszą jakością życia, z tym, jak funkcjonujemy na co dzień. Nie jest żadną tajemnicą, że Lewica, Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska mają nieco inne poglądy na to, w jaki sposób te problemy rozwiązywać, i które problemy są najważniejsze. Jednak bardzo liczę na współpracę – powiedziała.

Dodała, że wybór przedstawicielki Lewicy na przewodniczącą komisji to dobry prognostyk.

– Bardzo mocno stawiamy na to, żeby być posłami i posłankami konstruktywnymi i będę starała się przenieść to podejście na sposób funkcjonowania komisji. Ważne jest to, żebyśmy, mimo różnic, nauczyli się ze sobą współpracować, żebyśmy traktowali poważnie nasze zobowiązania wobec Polek i Polaków i żebyśmy potrafili wypracowywać najlepsze rozwiązania – podkreśliła.

– Zadaniem komisji powinno być dążenie do niwelowania nierówności. One nadal są bardzo głębokie i jeśli zależy nam na tym, żebyśmy współpracowali dobrze w tym kraju, to powinniśmy pracować nad tym, żeby te nierówności zasypywać – powiedziała.

źródło:
Zobacz więcej