RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes PGNiG: Zamieniamy coś, co jest uciążliwe, na LNG, gaz z Norwegii i krajowy

– To nie jest zerwanie, to nie jest wypowiedzenie. Postępujemy zgodnie z kontraktem – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak komentując decyzję dotyczącą zakończenia kontraktu z Gazpromem. Wyjaśnił, że umowa wymusza na nas taką deklarację na trzy lata przed zakończeniem kontraktu. – Musimy o tym zawiadomić dodatkowo stronę rosyjską – powiedział.

Polska porzuci kontrakt jamalski. Oświadczenie PGNiG przekazane Gazpromowi

PGNiG przekazał Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 r.

zobacz więcej

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa poinformował, że po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych przekazał Gazpromowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego. PGNiG zakończy umowę z Gazpromem z końcem 2022 r.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak wyjaśnił w TVP Info, że to nie jest zerwanie ani wypowiedzenie umowy.

– Postępujemy zgodnie z kontraktem – powiedział; wyjaśnił, że przewiduje on, a wręcz wymusza na nas taką decyzję na trzy lata przed zakończeniem kontraktu. Musimy o tym zawiadomić dodatkowo stronę rosyjską.

– To jest wymóg kontraktowy, więc nie wypowiadamy nic, tylko postępujemy zgodnie z kontraktem – wyjaśnił. Zapewnił, że to bezpieczny ruch. – Zadbaliśmy o pełne zakontraktowanie do wysokości popytu wewnętrznego, a nawet ponad ten popyt – powiedział.

Woźniak wyjaśnił, że w przypadku LNG partnerami są nie tylko Stany Zjednoczone, ale też Katar. – Ostatnio dużo kupujemy też z Norwegii LNG – dodał. – Zadbaliśmy też o to, żeby kupić złoża na Morzu Północnym. Kupujemy konsekwentnie i od czterech lat – wskazał.

Dodał, że do tego dochodzi też produkcja krajowa, która utrzymuje się na stałym poziomie 4 mld metrów sześciennych. – To wszystko zastąpi nam w znakomity sposób kontrakt z Gazpromem. To jest czysta substytucja. Tego, co mamy z nowych źródeł, będzie nawet więcej niż potrzeba na wewnętrzny rynek – ocenił.

– Zamieniamy coś, co jest uciążliwe na LNG, gaz rurociągowy z Norwegii i nasz złożowy z kraju – wyjaśniał. Zapewnił też, że cena będzie niższa.

– Gaz, który kontraktujemy teraz jako LNG, zwłaszcza ten pochodzenia amerykańskiego, jest około 20-30 proc. tańszy niż gaz, który importujemy na postawie kontraktu jamalskiego – powiedział prezes PGNiG w TVP Info.

źródło:
Zobacz więcej