RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nacjonaliści po raz pierwszy najpopularniejszym ugrupowaniem w Szwecji

„Dekada hegemonii socjaldemokratów skończyła się” (fot. arch.PAP/EPA/Fredrik Sandberg)
„Dekada hegemonii socjaldemokratów skończyła się” (fot. arch.PAP/EPA/Fredrik Sandberg)

Według onajnowszego sondażu instytutu Demoskop dla „Aftonbladet” nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci (SD), osiągając 24 proc. poparcia, jest po raz pierwszy w historii najpopularniejszym ugrupowaniem w Szwecji.

Szwedzi będą majstrować przy hymnie? Jest „zbyt nacjonalistyczny”

Część Szwedów uważa, że tekst ich hymnu jest zbyt nacjonalistyczny i powinno się go zmodyfikować. Ostatnio głos w dyskusji na ten temat zabrała...

zobacz więcej

– Nie jestem zaskoczony – tak historyczny wynik skomentował lider SD Jimmie Akesson.

– Przez lata konsekwentnie mówiliśmy o przestępczości gangów, poczuciu braku bezpieczeństwa, nieskutecznej polityce migracyjnej oraz polityce integracyjnej, która pogorszyła sytuację – stwierdził Akesson, podkreślając, że coraz więcej Szwedów doświadcza tych problemów.

Przewodniczący SD wyraził przekonanie, że rosnące poparcie dla jego partii to dowód, że „jest ona wiarygodną alternatywą” oraz, że „dekada hegemonii socjaldemokratów skończyła się”.

Rządząca Szwecją Partia Robotnicza – Socjaldemokraci (S), która przez kilka ostatnich lat prowadziła we wszystkich sondażach, w badaniu Demoskopu otrzymała 22,2 proc.

– To jest dla nas bardzo trudna sytuacja – skomentowała z kolei sekretarz partii socjaldemokratycznej Lena Radstroem Bastaad. Jak wskazała, ugrupowanie „płaci cenę” za zabójstwa dokonywane przez gangi, strzelaniny i detonacje.

Za kolejną przyczynę spadku popularności socjaldemokratów Radstroem Bastaad uznała zawarcie przez rząd premiera Stefana Loefvena tzw. porozumienia styczniowego. Na jego mocy Partia Centrum (C) oraz Liberałowie (L) wsparli mniejszościowy rząd socjaldemokratów oraz Partii Ochrony Środowiska-Zieloni w zamian za obietnicę przeprowadzenia niepopularnych wśród lewicowych wyborców liberalnych reform.

Na trzecim miejscu w sondażu Demoskopu jest konserwatywno-liberalna Umiarkowana Partia Koalicyjna (M) z poparciem 17,8 proc., która dotychczas była główną partią opozycyjną wobec socjaldemokratów.

Jeśli wyniki tego badania potwierdziłyby się w wyborach parlamentarnych, to większość miałyby partie konserwatywne. Szwedzcy Demokraci (SD), Umiarkowana Partia Koalicyjna (M) oraz Chrześcijańscy Demokraci (KD) zdobywają wspólnie 184 mandaty w 349-miejscowym parlamencie.

źródło:

Zobacz więcej