Ważna informacja dla rodziców. Chodzi o szczepienia dzieci

Sąd: w ramach rekrutacji można zbierać informacje o szczepieniach (fot. Shutterstock/Oksana Kuzmina)

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał, że pytanie w rekrutacji do żłobka, czy dziecko zostało zaszczepione, nie stanowi dyskryminacji. To nie pierwszy taki wyrok.

Bezbolesne szczepionki przeciw grypie dostępne w aptekach

W aptekach dostępna jest przeznaczona dla dzieci donosowa szczepionka przeciwko grypie - poinformował Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy....

zobacz więcej

Jak pisze „Rzeczpospolita”, to kolejne orzeczenie potwierdzające, że wymóg, aby dziecko poddane było obowiązkowym szczepieniom ochronnym, jest dopuszczalnym kryterium rekrutacyjnym.

„Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu powołał się przy tym na wcześniejszy wyrok sądu w Olsztynie (sygn. akt II SA/Ol 493/190). Podkreślił przede wszystkim, że takie kryterium nie dyskryminuje” - czytamy.

Gazeta przypomina, że WSA w Olsztynie orzekł we wrześniu, iż rodzice odmawiający szczepień sami je różnicują. Nie mogą wymagać traktowania ich na równi z tymi, którzy przestrzegają obowiązków ustawowych. Wybór rodziców, sprzeczny z prawem, ma swoje konsekwencje.

Gdańsk podnosi opłaty za śmieci. Mieszkańcy zapłacą nawet 300 proc. więcej

Już za kilka miesięcy gdańszczan czeka wyraźna podwyżka opłat za odbiór śmieci. – To rabunek w biały dzień i drenaż kieszeni mieszkańców – mówi w...

zobacz więcej

„Poznański sąd podkreślił też, że w ramach rekrutacji można zbierać informacje o dokonanych szczepieniach. Mieszczą się one bowiem w kategorii »danych o stanie zdrowia dziecka«” - napisano.

Jak podkreśla gazeta, zgodnie zaś z art. 32 ust. 1 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech rodzic ubiegający się o objęcie dziecka opieką w żłobku przedstawia dane o stanie zdrowia dziecka. Przepis ten należy interpretować z uwzględnieniem unijnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO).

„Zgodnie z nim tego rodzaju dane oznaczają dane osobowe o zdrowiu fizycznym lub psychicznym osoby fizycznej - w tym o korzystaniu z usług opieki zdrowotnej. Takie usługi z pewnością obejmują także szczepienia ochronne” - czytamy w „Rzeczpospolitej”.

źródło:

Zobacz więcej