Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Kidawa-Błońska o Lewicy: Jeśli tak zagłosują, to są nic niewarci

Lewica rozważa poparcie projektu PiS (fot. PAP/Mateusz Marek)

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że jeżeli Lewica zagłosuje za projektem PiS ws. 30-krotności ZUS, „to znaczy, że są nic niewarci”.

Piontkowski o 30-krotności: Jest elementem sporu, ale to nie zachwieje koalicją

– Możliwość opodatkowania powyżej 30-krotności poborów co ma dać dodatkowe dochody do ZUS-u jest rzeczywiście elementem sporu. Trzeba o tym...

zobacz więcej

W środę do Sejmu trafił projekt PiS zakładający likwidację od 2020 r. górnego limitu przychodu, po przekroczeniu którego nie płaci się składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wynosi on 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Według autorów projektu ma to przynieść dodatkowe 7,1 mld zł.

Media spekulują, że projekt PiS w Sejmie – któremu przeciwne jest wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy Porozumienie – może poprzeć Lewica. Postawiła jednak jeden warunek; poparcie w zamian za wpisanie do niego zastrzeżenia o maksymalnej emeryturze.

– Zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS to program, który rzeczywiście daje jakieś poczucie sprawiedliwości społecznej – powiedział szef klubu Lewica Krzysztof Gawkowski.

O działanie w tej sprawie Lewicy w TVN24 pytana była Małgorzata Kidawa-Błońska. Posłanka Platformy powiedziała, „że nawet na Lewicy ekonomia ma znaczenie i przyszłość pokoleń Polaków, przyszłość systemu emerytalnego”. – I jednak sprawdzą liczenia ekspertów, policzą to wszystko i nie zagłosują – wskazała.

Na pytanie, co będzie, jeśli Lewica poprze projekt PiS Kidawa-Błońska powiedziała, że oznaczać to będzie, iż „są nic niewarci”

źródło:
Zobacz więcej