Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Rocznica urodzin współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu

Zasłynął obrazami z charakterystycznymi kołami i falami o niewyraźnych, zamglonych krawędziach. (fot. PAP/Andrzej Rybczyński)

97 lat temu, 15 listopada 1922 roku, urodził się Wojciech Fangor, malarz, rysownik, rzeźbiarz, współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu a także autor projektów architektoniczno-urbanistycznych i scenografii. Jest jedynym polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w nowojorskim Guggenheim Museum. Warszawiakom znany jest jako autor koncepcji plastycznej drugiej linii metra. Zmarł w 2015 roku.

Obraz Tamary Łempickiej sprzedany za rekordową sumę

Obraz Tamary Łempickiej sprzedano za ponad 13 milionów dolarów. Licytacja odbyła się w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby's. Wynik zaskoczył wielu....

zobacz więcej

Wojciech Fangor malował od wczesnego dzieciństwa, już jako sześciolatek stosował perspektywę. Jako artysta debiutował tuż po II wojnie światowej. Często zmieniał styl, tworząc dzieła zarówno abstrakcyjne, jak i figuratywne, nie ulegając sugestiom krytyków i marszandów. Był artystą wizualnym, reprezentował malarstwo przestrzenne oparte na iluzji optycznej.

W 1958 r. wspólnie z architektem Stanisławem Zamecznikiem przygotował pierwszą w sztuce światowej instalację przestrzenną. Na wystawie „Studium przestrzeni” pokazał 20 obrazów, spośród których jedynie cztery zawisły na ścianach.

Reszta była eksponowana na specjalnie rozmieszczonych sztalugach. Widz, wybierając drogę „zwiedzania”, stawał się współtwórcą dzieła, bo to on budował zależności między pracami.

Fangor zasłynął obrazami z charakterystycznymi kołami i falami, o niewyraźnych, zamglonych krawędziach. Prace te wywoływały optyczne wrażenie ruchu i były nowatorskie nie tylko w polskiej, ale też światowej sztuce.

W 1961 r. Wojciech Fangor wyjechał z kraju, by po pięciu latach zamieszkać w Stanach Zjednoczonych. W połowie lat 70. wrócił do malarstwa figuratywnego. Powstał wówczas m. in. cykl „obrazów telewizyjnych”, których bazę stanowiła siatka pikseli ekranu telewizora. W późniejszych latach tworzył też portrety wodzów indiańskich i totemiczne malowidła.

Twórczość Wojciecha Fangora do dziś interesuje i zachwyca kolekcjonerów na całym świecie. W czerwcu tego roku za jedno z jego dzieł – obraz „M44” – uczestnik aukcji internetowej zapłacił 1,3 mln zł. To najwyższa kwota, jaką dotychczas uzyskano w internetowej licytacji w Polsce.

źródło:
Zobacz więcej