Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Kondolencje prezydenta Andrzeja Dudy po wypadku na Słowacji

W związku z wypadkiem władze Słowacji ogłosiły żałobę narodową (fot. PAP/EPA/Presidium of Fire and Rescue Corps)

Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje prezydent Słowacji Zuzanie Čaputovej w związku z tragicznym wypadkiem autobusu, do którego doszło 13 listopada w miejscowości Nitrianske Hrnčiarovce. Zginęło w nim 12 osób, w tym pięcioro dzieci.

12 osób nie żyje po zderzeniu autokaru z ciężarówką

Co najmniej 13 osób zginęło, a 20 zostało rannych w wypadku autokaru w pobliżu miejscowości Nitrianske Hrnčiarovce na Słowacji. Autokar zderzył się...

zobacz więcej

„Łączymy się w bólu z osobami dotkniętymi tą tragedią. Odczuwam ogromny żal, a moje myśli kieruję do rodzin ofiar. Rannym życzę szybkiego powrotu do zdrowia” – napisał w imieniu swoim i wszystkich Polaków Andrzej Duda.

Wyrazy współczucia przekazali również prezydenci Węgier János Áder i Czech Miloš Zeman.

Z powodu wypadku wizytę na Cyprze skrócił premier Peter Pellegrini. Na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu podjęto decyzję, że piątek, 15 listopada, będzie na Słowacji dniem żałoby narodowej.

– Wśród ofiar są dzieci, które miały całe życie przed sobą. Miały swoje sny i plany życiowe, i miały swoje rodziny. Rada ministrów podjęła decyzję, że w piątek od godz. 8 do 20 obowiązywała będzie żałoba narodowa – poinformował Pellegrini.

Wypadek w pobliżu miejscowości Nitrianske Hrnčiarovce jest jednym z najbardziej tragicznych w historii Słowacji. Zginęło w nim 12 osób, w tym pięcioro dzieci. Kolejnych 15 osób zostało rannych.

Do wypadku doszło, gdy ciężarówka przewożąca kamienie i gruz, przewróciła się, zjeżdżając ze wzgórza. Uderzył w nią autobus, który następnie wpadł do rowu i także przewrócił się na bok. Auto ciężarowe prawdopodobnie było przeciążone.

źródło:
Zobacz więcej