RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Żyd ocalony z Holokaustu: Nie wrócę do Izraela, póki Katz nie przeprosi Polaków

To zniewaga Polski, Polaków i chrześcijaństwa na całym świecie – mówił Mosberg (fot. PAP/Marcin Obara)
To zniewaga Polski, Polaków i chrześcijaństwa na całym świecie – mówił Mosberg (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Ocalony z Holokaustu Edward Mosberg wezwał szefa izraelskiego MSZ Israela Katza do przeprosin za słowa o genetycznym antysemityzmie Polaków. Chodzi o wypowiedź z lutego 2019 r. Mosberg zapowiada, że nie przyjedzie do Izraela, zanim Katz nie przeprosi.

Były więzień obozów koncentracyjnych: „przepraszam” to za mało. Niemcy powinni za wszystko płacić

zobacz więcej

Urodzony w Polsce Żyd, który był więźniem niemieckich obozów w Płaszowie i Mauthausen-Gusen, pojawił się w Warszawie na uroczystości z okazji setnych urodzin Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata Józefa Walaszczyka.

93-letni Edward Mosberg przypomniał tegoroczną wypowiedź Israela Katza, który cytując słowa byłego izraelskiego premiera, stwierdził, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

– To nie tylko zniewaga wobec Polaków i Polski; to zniewaga chrześcijaństwa na całym świecie. Zdecydowałem, że tak długo, jak ta osoba nie przeprosi, nigdy nie wrócę do Izraela – oświadczył urodzony w Krakowie Żyd.

Edward Mosberg ma obywatelstwo polskie i amerykańskie. Choć na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych, często przyjeżdża do ojczystego kraju, by brać udział w uroczystościach związanych z upamiętnieniem II wojny światowej i Holokaustu.

W kwietniu tego roku prezydent Andrzej Duda nadał Edwardowi Mosbergowi Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu i za upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej