RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

UE chce wprowadzić nowe oznaczenia dotyczące opon samochodowych

Nowy system etykietowania opon ma mieć również zastosowanie do pojazdów ciężarowych (fot. Shutterstock/SantiPhotoSS)
Nowy system etykietowania opon ma mieć również zastosowanie do pojazdów ciężarowych (fot. Shutterstock/SantiPhotoSS)

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i państw Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie nowego systemu etykietowania opon samochodowych – poinformował w czwartek PE. Celem jest zwiększenie świadomości konsumentów, oszczędność paliwa, poprawa bezpieczeństwa i zmniejszanie hałasu.

Od połowy 2022 roku nowe samochody w UE mają być bezpieczniejsze

Od połowy 2022 r. wszystkie nowe samochody wprowadzane na rynek UE będą musiały być wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, m.in. systemy...

zobacz więcej

Zgodnie z nowymi przepisami, etykiety będą musiały informować o przyczepności na mokrej nawierzchni i zewnętrznym hałasie toczenia, ale też o tym, ile podczas jazdy pojazd zużyje paliwa. Informacje na temat wydajności na śniegu i lodzie mogą być również zawarte na etykiecie ze znakami graficznymi. W przyszłości mogą być dodane informacje dotyczące szacowanego przebiegu opony i ścierania.

Nowe prawo przewiduje, że etykiety muszą być wyraźnie widoczne dla konsumentów, pokazywane we wszystkich sytuacjach, w których sprzedawane są opony, w tym przez internet. Mają też zawierać kod QR dla łatwego skanowania.

Celem nowej regulacji, która musi jeszcze zostać formalnie przyjęta, jest zwiększenie świadomości konsumentów i poprawa współczynników dotyczących środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa. Ścieranie opon podczas użytkowania jest źródłem szkodliwych mikrotworzyw sztucznych.

Nowy system etykietowania ma mieć również zastosowanie w pojazdach ciężarowych (tak zwane opony C3), które teraz nie są objęte unijnymi wymogami w tej sprawie. Przewóz towarów odpowiada za duży procent emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu.

„Ponieważ opony C3 zużywają więcej paliwa i pokonują więcej kilometrów rocznie niż C1 (samochody osobowe) i C2 (lekkie samochody dostawcze), mają większy potencjał pod względem zmniejszenia zużycia paliwa i emisji” – podkreśla w komunikacie PE.

Nieformalne porozumienie zawarte między negocjatorami z PE i fińskiej prezydencji musi jeszcze zostać zatwierdzone przez komisję przemysłu PE i unijnych ambasadorów. Jeżeli przepisy zostaną przyjęte, nowe reguły będą miały zastosowanie od 1 maja 2021 r.

Według PE nowy system etykietowania mógłby doprowadzić do ograniczenia emisji CO2 o 10 milionów ton rocznie.

źródło:

Zobacz więcej