Netflix o serialu „Iwan Groźny z Treblinki”: Dodamy teksty objaśniające do map

„Do map przedstawionych w serialu dokumentalnym »Iwan Groźny z Treblinki« dodamy teksty, które pomogą wyjaśnić, że obozy zagłady i koncentracyjne były zbudowane i prowadzone przez okupujący Polskę niemiecki reżim nazistowski” – takie oświadczenie Netflixa ukazało się w czwartek na Twitterze platformy filmowej. „Efekty interwencji Mateusza Morawieckiego. Tak się dba o prawdę historyczną” – skomentował sprawę Michał Dworczyk, szef KPRM.

Premier napisał list do szefa Netfliksa. Chodzi o mapę przedstawioną w serialu dokumentalnym

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do szefa Netflixa w sprawie „nieścisłości historycznych w produkcjach filmowych na tej platformie”. Chodzi...

zobacz więcej

„Wspieramy twórców serialu »The Devil Next Door« (Iwan Groźny z Treblinki), którzy wykonali istotną pracę oraz badania. Chcąc zapewnić naszym użytkownikom więcej informacji na ważne tematy przedstawione w tym serialu dokumentalnym i uniknąć nieporozumień, w ciągu najbliższych dni dodamy teksty do niektórych przedstawionych w nim map” – głosi oświadczenie.

„Pomoże to wyjaśnić, że obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski, który napadł na Polskę i okupował ją w latach 1939-1945” – dodaje Netflix.

Oświadczenie skomentował w czwartek na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. „Efekty interwencji Mateusza Morawieckiego. Tak się dba o prawdę historyczną! Przy okazji gratulacje dla całego zespołu Mariusza Chłopika” – napisał.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek przekazał list do szefa Netliksa w związku z nieścisłościami historycznymi w serialu „Iwan Groźny z Treblinki”. Podkreślił, że ukazana w nim mapa Polski z zaznaczonymi obozami zagłady wprowadza w błąd i jest pisaniem historii na nowo. Zaznaczył, że liczy na poprawę błędu lub poinformowanie o nim widzów.

„Niedawno opublikowany serial »The Devil Next Door« przedstawia mapę, która niezgodnie z prawdą umieszcza kilka niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych we współczesnych granicach Polski. Brak też jakiegokolwiek komentarza lub wyjaśnienia, że obozy te były zarządzane przez Niemcy” – podkreślił m.in. szef rządu.

Miniserial dokumentalny „Iwan Groźny z Treblinki” (oryginalny tytuł: „The Devil Next Door”) opowiada o Iwanie Demianiuku, ukraińskim zbrodniarzu wojennym, strażniku obozu zagłady w Treblince podczas II wojny światowej. W pierwszym odcinku serialu pokazano mapę Polski w dzisiejszych granicach z zaznaczonymi obozami zagłady, m.in. Auschwitz, Sobiborem, Treblinką i Płaszowem. Na amerykańską produkcję zareagował m.in. polski MSZ.

źródło:
Zobacz więcej