RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Woda zalała kryptę w bazylice. Rząd przekaże Wenecji 20 milionów euro

Zalane szpitale, szkoły, domy, a także zabytki. Z taką sytuacją mierzą się mieszkańcy i władze Wenecji. Woda przypływa sięga nawet powyżej 180 cm ponad poziom morza. To rekordowy poziom od ponad pół wieku. Miasto liczy już straty. Zniszczone zostały m.in. sklepy i mieszkania na parterze budynków.

„Niewyobrażalne straty w Wenecji”. Jest pierwsza ofiara

– Stoimy w obliczu apokaliptycznego, totalnego zniszczenia – tak sytuację w zalanej Wenecji opisał szef władz regionu Luca Zaia. Na wyspie...

zobacz więcej

Mieszkańcom i turystom do przemieszczania się po mieście nie wystarczają specjalne pomosty ani kalosze rybackie. Lokalne władze szacują straty na setki milionów euro. Fale dotarły także do bazyliki św. Marka. Woda dostała się do krypty i zniszczyła groby.

Jak podaje Rai News, włoski rząd ogłosił stan zagrożenia i przydzielił 20 milionów euro na najpilniejsze potrzeby Wenecji.

– To nam pozwoli przekazać pieniądze na wydatki związane z pierwszą pomocą oraz przywróceniem usług – powiedział premier Giuseppe Conte na koniec spotkania w prefekturze w Wenecji.

26 listopada zostanie powołany międzyministerialny komitet ds. ochrony Wenecji, jak ogłosił Conte. Tego dnia komitet odbędzie pierwsze posiedzenie. Ma się on zajmować wszystkimi kwestiami infrastrukturalnymi Wenecji.

źródło:
Zobacz więcej