RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Senat nie będzie narzędziem do blokowania Sejmu”

– W naszej odysei przez życie w poszukiwaniu szczęścia i spełnienia marzeń, jednym idzie łatwiej, innym trudniej niektórych ta wędrówka wyrzuca na margines, a jeszcze inni muszą dźwigać czasami bardzo ciężki krzyż. I tu zaczyna się rola pokornej i służebnej, roztropnej pracy polityków. Tym z państwa, których rozpiera siła i energia trzeba stworzyć warunki do realizacji śmiałych projektów i wykorzystania ich kreatywności dla dobra wspólnoty – powiedział w trakcie swojego orędzia marszałek Senatu. Tomasz Grodzki zadeklarował też, że „Senat nie będzie narzędziem do blokowania Sejmu”.

Nowy marszałek Senatu: Aborcja to tragedia dla matki i jej nienarodzonego dziecka

Moim zdaniem jako lekarza aborcja jest rzeczą, do której nie powinniśmy dopuszczać, bo to tragedia dla matki, dla rodziny i dla nienarodzonego...

zobacz więcej

Rozpoczynając orędzie, Grodzki poinformował, że Senat X kadencji wybrał swoje władze i rozpoczął pracę.

– W tej kadencji naród w swojej zbiorowej mądrości zadecydował, że w Sejmie przewagę będzie miał obóz rządzący, a w Senacie opozycja, czy raczej demokratycznie wybrana większość, złożona z pań i panów senatorów KO, PSL, Lewicy i senatorów niezależnych – powiedział.

Zdaniem marszałka Senatu, „przywraca to w pewnym stopniu równowagę w zmaganiach politycznych, ale równocześnie nakłada ogromną odpowiedzialność za słowa, czyny i decyzje na obie strony”.

Jak mówił, w parlamencie „widać wyraźnie, że siłą naszego społeczeństwa jest różnorodność, za którą idzie kreatywność Polek i Polaków, których nigdy nie da się stłumić próbami wtłoczenia nas wszystkich w ramy jednej, sztywnej, czasem dziwacznej ideologii”.

Przyjęcie założenia, że wszyscy Polacy są równi i mają równe prawa Grodzki nazwał „jedynym sposobem na harmonijny rozwój Polski”.

– Tylko wtedy będziemy mogli zapewnić naszym dzieciom, wnukom i nam samym bezpieczeństwo i dobrobyt – powiedział marszałek Senatu.

– W naszej odysei przez życie w poszukiwaniu szczęścia i spełnienia marzeń, jednym idzie łatwiej, innym trudniej; niektórych ta wędrówka wyrzuca na margines, a jeszcze inni muszą dźwigać czasami bardzo ciężki krzyż. I tu zaczyna się rola pokornej i służebnej, roztropnej pracy polityków. Tym z państwa, których rozpiera siła i energia trzeba stworzyć warunki do realizacji śmiałych projektów i wykorzystania ich kreatywności dla dobra wspólnoty. Tych, których życie doświadczyło bardziej od innych, należy wspomóc i sprawić, aby znowu uwierzyli, że marzenia mogą się spełniać – kontynuował.

Sprawdziliśmy, jaki majątek zgromadził Tomasz Grodzki, nowy marszałek Senatu

Tomasz Grodzki od wtorku reprezentuje izbę wyższą parlamentu oraz ustala jej plan pracy. Senator na początku swojej drugiej kadencji, podczas...

zobacz więcej

Jak mówił marszałek, dobre prawo ma czynić nasze życie łatwiejszym i lepszym. Jest to głównym zadaniem dla twórców tego prawa, a więc w dużej mierze właśnie Senatu.

– Zapewniam państwa, że uczynię wszystko co w mojej mocy, aby (…) uczynić z Senatu miejsce, które będzie kuźnią najlepszego prawa, w którym będą królowały szacunek, przyzwoitość, praworządność, honor, prawda i normalna praca merytoryczna, zaś nie będą miały wstępu obłuda, cynizm, oszustwo, kłamstwo, naginanie konstytucji czy regulaminu Senatu – zadeklarował.

Marszałek Grodzki powiedział, że izba wyższa ma wykonywać obowiązki tak, by przekonać Polaków, że „jest możliwe uprawianie politycznego sporu w sposób przyzwoity, normalny, bez wzajemnej niechęci, czy nienawiści, mając za cel tylko i wyłącznie służbę narodowi”.

Jak podkreślił, Senat będzie przyjmować ustawy, jeśli uzna je za dobre. Jeśli nie, to będą one poprawiane i odsyłane do Sejmu.

– Jeżeli jest ktoś, kto by się obawiał, że Senat będzie narzędziem do blokowania Sejmu, jest w całkowitym błędzie – zapewnił.

Tomasz Grodzki nowym marszałkiem Senatu

Tomasz Grodzki został nowym marszałkiem Izby Wyższej Parlamentu. Kandydaturę złożoną przez senatorów opozycji poparło 51 senatorów. Jego...

zobacz więcej

Grodzki odwołał się również do swojego rodzinnego miasta – Szczecina, o którym powiedział, że „unosi się nad nim duch wolności, zapewniając mu znaczące miejsce w historii walk o wolną i demokratyczną Polskę”. Marszałek Senatu wspomniał też o zawodzie lekarza, który wykonywał i do którego – jego zdaniem – można porównać Senat.

– Stanowiąc dobre, mądre prawo (…) Senat może istotnie przyczynić się do uzdrowienia Polski, dotkniętej wieloma problemami, z których najgorszy chyba polega na zatruciu naszych wzajemnych relacji wirusem niechęci i głębokich podziałów między rodakami, co wydaje się nie do zniwelowania – powiedział.

– Pragnę państwa zapewnić, że każda choroba, nawet najcięższa, zwłaszcza jeśli jest mądrze leczona, kiedyś się kończy. Czasami szybciej niż ktokolwiek by przypuszczał, czego państwu i sobie życzę, gdyż przyszłość nie potrzebuje strachu, tylko wymaga natchnienia, wizji i wiary w potęgę naszego wspaniałego narodu – zakończył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej