RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Polsce odkryto najdłuższy tunel ucieczkowy z czasów wojny

Tunelem – w połowie marca 1942 r., w ciągu dwóch dni – uciekło 17 jeńców (fot. Shutterstock/konradkerker)

Na terenie dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Oflag II D Gross Born w Bornem Sulinowie odkryto pozostałości tunelu ucieczkowego wykopanego przez francuskich oficerów w 1942 roku – poinformowały Lasy Państwowe, których pracownicy brali udział w poszukiwaniach. Tunel ten ma długość ok. 140 metrów i znajduje się siedem metrów pod ziemią.

Archeolodzy odkryli groby wojowników sprzed 2 tys. lat

Groby wojowników sprzed 2 tys. lat odkryli archeolodzy w okolicach Bejsc w woj. świętokrzyskim. Spopielonym szczątkom towarzyszyła broń - żelazne...

zobacz więcej

Prace na terenie dawnego obozu były prowadzone przez Izbę Muzealną w Bornem Sulinowie oraz grupę pasjonatów z całej Polski. W poszukiwaniach uczestniczyli również leśnicy – inżynier nadzoru Maciej Duda i leśniczy leśnictwa Dudylany Piotr Antczak.

Celem prac badawczych było ustalenie dokładnego przebiegu wykonanego przez francuskich jeńców tunelu. Dzięki użyciu dwóch nowoczesnych georadarów udało się odnaleźć miejsce, w którym znajdował się barak 35. To właśnie w nim znajdowało się wejście do tunelu. Francuscy jeńcy rozpoczęli budowę tunelu we wrześniu 1941 r., a ukończyli w marcu 1942 r. Ze wstępnych analiz i ustalonej georadarami trasy przebiegu tunelu wynika, że jego całkowita długość – na głębokości ok. 7 metrów – wynosiła ponad 140 metrów.

Poszukiwania udokumentowała ekipa Telewizji Polskiej z programu „Było nie minęło...”. W listopadzie TVP Historia wyemituje reportaż na temat historii tunelu oraz okoliczności jego odkrycia.

Tunelem – w połowie marca 1942 r.,w ciągu dwóch dni – uciekło 17 jeńców oflagu. Trzeciego dnia ucieczki, 17 marca, wychodzący z tunelu porucznik André Rabin został czterokrotnie postrzelony przez niemieckich wartowników.

Kolejne szczątki odkryto na Westerplatte. „To jest święte miejsce”

To jest nowa informacja. Prawdopodobnie odkryliśmy już czwarte szczątki na terenie Westerplatte – oświadczył wiceminister kultury i dziedzictwa...

zobacz więcej

Mimo przeprowadzonej przez polskiego lekarza, por. Edmunda Mroczkiewicza operacji, Francuz zmarł w szpitalu jenieckim w Czarnem. Nazwisko zastrzelonego oficera upamiętniono na pomniku przy drodze wiodącej na teren dawnego Oflagu II D Gross Born.

Jeśli ustalona wstępnie długość tunelu zostanie potwierdzona dodatkowymi pomiarami geodezyjnymi, to będzie to najdłuższy tunel ucieczkowy wykonany przez jeńców w czasie drugiej wojny światowej.

Uznawany do tej pory za najdłuższy tunel w Stalagu Luft III, w okolicach Żagania, miał długość około 111 m. Historia tunelu ze Stalagu Luft III została spopularyzowana dzięki amerykańskiemu filmowi w reżyserii Johna Sturgesa „Wielka ucieczka”, w którym główną rolę grał Steve McQueen. Film został nominowany do nagrody Złotego Globu w kategorii najlepszy dramat w 1963 r.

źródło:

Zobacz więcej