RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gigantyczne pieniądze za kolorowe diamenty

Na jesiennych aukcjach w Szwajcarii padają rekordy sprzedaży klejnotów. (fot. Bayram Altug/Anadolu Agency/Getty Images)
Na jesiennych aukcjach w Szwajcarii padają rekordy sprzedaży klejnotów. (fot. Bayram Altug/Anadolu Agency/Getty Images)

Siedmiokaratowy, głęboko niebieski diament Fancy Deep Blue to najdroższy kamień sprzedany podczas jesiennych aukcji klejnotów w Genewie. Został kupiony za kwotę odpowiadającą prawie 46 mln zł.

Tysiące euro za truflę. Pieniądze ze sprzedaży trafią na cele dobroczynne

120 tysięcy euro zapłacił nabywca z Hongkongu na międzynarodowej aukcji za białą truflę z Alby na północy Włoch. Okaz wylicytowany za rekordową...

zobacz więcej

Dwa razy do roku w Genewie, w maju i listopadzie, odbywają się najbardziej prestiżowe w Europie aukcje klejnotów. Przeprowadzają je konkurujące ze sobą domy aukcyjne Sotheby's i Christie's. Wtedy też na europejskim rynku diamentów osiągane są najwyższe kwoty.

Podczas aukcji „Magnificent Jewels”, przeprowadzonej pod egidą Christie's, sprzedano klejnoty za 55 263 250 franków (prawie ćwierć miliarda złotych). Najlepszy wynik – 11 625 000 franków – osiągnął diament o masie 7,03 karatów, w kolorze głęboko niebieskim, nazwany Fancy Deep Blue.

Kamień osadzono w delikatnym pierścionku firmy jubilerskiej Moussaieff, oprawa jest prawie niewidoczna. Przedmiot kupił prywatny, anonimowy nabywca.

– W zasadzie diament jest granatowy. Ale w branży nie mówi się, że diament jest granatowy. Ten termin przypisany jest do szafirów – wytłumaczył ekspert ds. inwestowania w diamenty Marcin Marcok.

Gołąb Armando poleci do Chin. Nabywca dał za niego 1,25 mln euro

Za rekordową kwotę 1 mln 252 tys. euro sprzedano gołębia wyścigowego o imieniu Armando podczas niedzielnej aukcji w belgijskiej Flandrii. Nabywcą...

zobacz więcej

W Sotheby's aukcja „Magnificent Jewels and Noble Jewels”. zakończyła się wynikiem 53 382 275 franków, ale oferował aż 453 przedmioty.

Królową aukcji okazała się bransoleta z szafirem w formie kaboszonu (najprostsza forma szlifu) o masie 47,07 karatów, którą otaczają diamenty w kształcie gruszki. Za wyrób domu jubilerskiego Cartier z 1927 r. zapłacono 6 072 900 franków (prawie 24 mln zł).

Światowe zapasy diamentów określane są na maksymalnie kilkadziesiąt lat. Nieuniknione jest, że rynek przejdzie na handel „używanymi” diamentami.

Najdroższym diamentem pozostaje różowy Pink Legacy, który w 2018 r. został sprzedany za rekordową cenę 50 mln dolarów.

źródło:

Zobacz więcej