Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Pierwsza w Polsce „tlenodajnia” już otwarta

Przestrzeń pomieszczenia zaaranżowali floryści (fot. Shutterstock/ Photographee.eu)

Pierwszą w Polsce „tlenodajnię”, czyli pomieszczenie bez smogu, otwarto w Bielsku–Białej. We wnętrzu umieszczono dużą ilość specjalnie wyselekcjonowanych roślin i oczyszczacze powietrza.

Smog. Sprawdź, gdzie w Polsce jest najbardziej zanieczyszczone powietrze

Polski Alarm Smogowy podsumował wyniki pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za ostatni rok. Tym razem liderem pod...

zobacz więcej

„Tlenodajnia” jest ogólnodostępna. To pomysł ekologów z fundacji Arka, który zrealizowali z galerią handlową Sfera.

– Może tu przyjść każdy, popracować, posiedzieć, wypić kawę. Umieściliśmy tu oczyszczacze oraz specjalnie dobrane rośliny. Nikt nie musi się obawiać o jakość powietrza. To szczególnie ważne zwłaszcza teraz, gdy jest sezon grzewczy – powiedziała Dagmara Gąsiorek z galerii Sfera.

Jak dodała, w Bielsku–Białej normy zanieczyszczenia są często przekroczone. Dotyczy to szczególnie pyłów zwieszonych PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz ozonu.

Przestrzeń pomieszczenia zaaranżowali floryści. Anita Sowa z bielskiej kwiaciarni SofiFlora powiedziała, że dobrane zostały rośliny, które najlepiej oczyszczają powietrze. Są wśród nich monstery, difenbachia, chrobotek, skrzydłokwiat, paproć, a także wytwarzająca duże ilości tlenu sanseweria.

– Choć trudno wyrazić w liczbach, jak znacząco w tym pomieszczeniu zanieczyszczenie jest mniejsze, to jednak już wchodząc tu można poczuć, że powietrze jest znacznie lepsze niż w pasażu – powiedziała Sowa.

Ostrzejsze normy smogowe. Odnotowano jeden dzień z alarmem

Od 11 października, kiedy weszły w życie ostrzejsze normy ostrzegania przed smogiem, w Polsce odnotowano cztery dni z przekroczeniem poziomu...

zobacz więcej

Alicja Fober z fundacji ekologicznej Arka podkreśliła, że rośliny potrafią radykalnie redukować smog.

– Niektóre z nich są wręcz „specjalistami” od trudnych, rakotwórczych substancji. Warto ich mieć możliwie jak najwięcej. Nie czarujmy się, że mały kwiatuszek w pokoju załatwi sprawę – powiedziała.

Data otwarcia „tlenodajni” nie była przypadkowa. Zbiegła się z Dniem Czystego Powietrza, organizowanym przez Arkę po raz 15.

– To już 15. rok naszych działań związanych z problemami niskiej emisji. Skupiamy się na edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży poprzez różnorodne metody, m.in. pisanie listów do dorosłych, wystawy w urzędach i centrach handlowych, czy współpracę z mediami – powiedział Wojciech Owczarz, prezes Arki i pomysłodawca utworzenia „tlenodajni”.

źródło:

Zobacz więcej