Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Hejt na sędziów, „brutalne nękanie”. „Wiadomości”: Za kontem stała sędzia z Poznania

To było brutalne nękanie, które miało na celu zdyskredytowanie mnie jako sędziego, ale też poniżenie mnie jako człowieka – powiedział sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Konrad Wytrykowski. Chodzi o hejt płynący z konta „Cichociemny Sędzia” na Twitterze, za którym stoi m.in. sędzia Monika Frąckowiak z Poznania – ustaliły „Wiadomości” TVP1.

Spoty Iustitii realizował zadeklarowany współpracownik PO

Spoty, które promują działalność uderzających w działania rządu stowarzyszeń sędziowskich Iustita i Themis przygotowała agencja reklamowa Michała...

zobacz więcej

Jak donoszą „Wiadomości”, w internecie łatwego życia nie mają sędziowie, którzy wsparli reformę sądownictwa. Przykładem jest sędzia Konrad Wytrykowski z SN, którego dotknął hejt z anonimowego konta na Twitterze.

„Cichociemny Sędzia” – internauta o tej nazwie atakował autorów reformy. – To było brutalne nękanie, które miało na celu zdyskredytowanie mnie jako sędziego, ale też poniżenie mnie jako człowieka – mówi Wytrykowski.

Jak ustaliły „Wiadomości” za kontem stoją sędziowie, m.in. sędzia Monika Frąckowiak z Poznania. Sama sędzia zaprzecza: „Nigdy nie prowadziłam ani nie współprowadziłam jakiegokolwiek konta na Twitterze”. Wcześniej jednak to konto prowadził oficjalnie mąż sędzi Frąckowiak. Teraz jest anonimowe, są tam dokumenty i informacje, do których dostęp ma wąskie grono sędziów.

Z artykułów publikowanych w sierpniu przez Onet wynikało, że wiceszef MS Łukasz Piebiak utrzymywał w mediach społecznościowych kontakt z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Iustitii prof. Krystiana Markiewicza. Miało się to odbywać za wiedzą wiceministra. Po tych doniesieniach Piebiak podał się do dymisji.

Według mediów mieli do niej należeć m.in. dwaj zastępcy głównego rzecznika dyscyplinarnego sędziów – Przemysław Radzik i Michał Lasota, sędzia Konrad Wytrykowski z Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, członkowie KRS – Dariusz Drajewicz, Maciej Nawacki i Jarosław Dudzicz, a także Tomasz Szmydt z biura prawnego Rady oraz były prezes Sądu Okręgowego w Katowicach i obecnie sędzia NSA Rafał Stasikowski. Kontakty z Emilią miał też utrzymywać delegowany do MS sędzia Jakub Iwaniec oraz sędzia Arkadiusz Cichocki, który został odwołany z delegacji do Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

źródło:
Zobacz więcej