RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Znamy nazwiska nowych szefów sejmowych komisji

Komisje wybrały także wiceprzewodniczących (fot. PAP/Leszek Szymański)
Komisje wybrały także wiceprzewodniczących (fot. PAP/Leszek Szymański)

Komisje sejmowe wybrały swoich przewodniczących. Już wiadomo, że Marek Suski pokieruje Komisją ds. Energii i Skarbu Państwa, Henryk Kowalczyk (PiS) został szefem Komisji Finansów Publicznych, Paweł Olszewski (PO) przewodniczącym Komisji Infrastruktury. Natomiast Komisją Edukacji, Nauki i Młodzieży pokieruje Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS).

Szczerba tłumaczy buczenie kolegów. „Poseł debiutant Morawiecki przekroczył czas antenowy”

Podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że opozycja nie będzie już totalna....

zobacz więcej

Przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych został Henryk Kowalczyk. Podczas posiedzenia komisji wybrano też pięciu jej wiceprzewodniczących - trzech z PiS i dwóch z KO.

Henryk Kowalczyk w ustępującym rządzie pełnił funkcję ministra środowiska. Był posłem V, VI, VII i VIII kadencji. Jego zastępcami zostali jednogłośnie wybrani: Krystyna Skowrońska (KO), Izabela Leszczyna (KO), Gabriela Masłowska (PiS), Tadeusz Cymański (PiS) i Andrzej Kosztowniak (PiS).

Z kolei szefem Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa został Marek Suski (PiS). Suski dostał 30 głosów, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się. Komisja wybrała też bez głosów sprzeciwu wiceprzewodniczących. Z ramienia klubu PiS zostali nimi Ewa Malik i Maciej Małecki.

W prezydium komisji zasiądą także Mieczysław Kasprzak z klubu PSL-Kukiz’15, Tomasz Nowak z klubu KO i Robert Winnicki z Konfederacji.

Suski był m. in. szef gabinetu politycznego premiera. Był posłem na Sejm IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji.

Kancelaria Prezydenta: O godz. 11.15 prezydent desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera

O godz. 11.15 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera – poinformowała w czwartek Kancelaria...

zobacz więcej

Paweł Olszewski (KO) został wybrany na przewodniczącego Komisji Infrastruktury. Za tą kandydaturą głosowało 31 posłów, jeden był przeciw. Nowy przewodniczący będzie miał czterech zastępców: jednego z KO i trzech z PiS.

Olszewski był m.in. sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, był posłem V, VI, VII i VIII kadencji.

Przewodniczącą Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży została Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS). Wybrano też sześcioro jej zastępców. Przewodniczącą i jej zastępców komisja wybrała spośród swoich członków.

Stachowiak-Różecka była posłanką na Sejm RP VIII i IX kadencji.

Komisji Sprawiedliwości przewodniczyć będzie Marek Ast. Był posłem na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji. W sprawował funkcję wojewody lubuskiego.

Piontkowski o 30-krotności: Jest elementem sporu, ale to nie zachwieje koalicją

– Możliwość opodatkowania powyżej 30-krotności poborów co ma dać dodatkowe dochody do ZUS-u jest rzeczywiście elementem sporu. Trzeba o tym...

zobacz więcej

Szefem Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii został Jan Grabiec (KO). Otrzymał on 16 głosów, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się.

Grabiec był w 2015 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, posłem na Sejm VIII i IX kadencji, a także rzecznikiem prasowym Platformy Obywatelskiej.

Komisją Obrony pokieruje poseł PiS Michał Jach, który pełnił tę funkcję również w poprzedniej kadencji Sejmu. Członkowie komisji zdecydowali, że będzie ona miała sześciu wiceprzewodniczących.

Poseł PiS Zbigniew Rau został wybrany na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych. Wiceprzewodniczącymi zostali Arkadiusz Mularczyk (PiS), Przemysław Czarnecki (PiS) oraz Paweł Kowal (KO) i Paweł Zalewski (KO).

Rau był senatorem VI kadencji oraz posłem na Sejm IX kadencji.

Przewodniczącą Komisji Polityki Społecznej i Rodziny została posłanka Lewicy Magdalena Biejat.

Posłanka Lewicy przewodniczącą sejmowej komisji rodziny

Posłanka Magdalena Biejat z partii Lewica Razem została wybrana przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. – Jestem przekonana,...

zobacz więcej

Komisją Rolnictwa pokieruje Robert Telus. Otrzymał on 29 głosów, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się. Telus był posłem na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji.

Szefem Komisji Łączności z Polakami za Granicą został Robert Tyszkiewicz z KO. Wybór wiceprzewodniczących komisja przełożyła na następne posiedzenie.

56-letni Tyszkiewicz jest sekretarzem generalnym PO, w poprzedniej kadencji Sejmu był wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych, należał też do Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Partia Razem o kompetencjach swojego posła: Maciek był emigrantem zarobkowym

„Poseł partii Razem Maciej Konieczny będzie zasiadał w dwóch komisjach sejmowych. Gratulujemy!” – poinformowała jego partia na Twitterze. Chodzi o...

zobacz więcej

Piotr Babinetz z PiS został przewodniczącym Komisji Kultury i Środków Przekazu. Za wyborem Babinetza głosowało 23 posłów, nikt nie był przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Babinetz był posłem na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji.

Na przewodniczącego Komisji Gospodarki Morskiej wybrano Marka Sawickiego (PSL-Kukiz). Za jego kandydaturą głosowało 13 posłów nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Sawicki był posłem II, III, IV, V, VI, VII i VIII. Był ministrem rolnictwa w rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz.

Szef resortu energii w ustępującym rządzie – Krzysztof Tchórzewski, został wybrany na szefa Komisji Gospodarki i Rozwoju. Nikt nie zgłosił sprzeciwu wobec jego kandydatury.

Przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia ponownie został Tomasz Latos (PiS). Kandydaturę Latosa poparło 28 posłów. Nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu.

Wiesław Szczepański (Lewica) został wybrany na przewodniczącego Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Kandydaturę Szczepańskiego poparło 23 posłów, 1 był przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Komisja rodziny w rękach Lewicy. PiS: Żadna decyzja nie jest ostateczna

Magdalena Biejat z Lewicy została przewodniczącą sejmowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. Poparli ją m.in. posłowie PiS. – Jeśli okaże się,...

zobacz więcej

Ireneusz Raś ponownie wybrany na przewodniczącego Komisji Sportu, Kultury Fizycznej i Turystyki. Za jego kandydaturą opowiedziało się 18 posłów, a jeden wstrzymał się od głosu. W skład komisji wchodzi 25 posłów.

Wiesława Szczepańskiego (Lewica) wybrano na przewodniczącego Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Wybrano też 5 jego zastępców.

Na szefa Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych wybrano Kazimierza Smolińskiego (PiS). Za jego kandydaturą głosowało 13 posłów komisji, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Smoliński był jedynym zgłoszonym kandydatem.

Joanna Borowiak z PiS została przewodniczącą Komisji Polityki Senioralnej. Posłowie wybrali w czwartek także trzech wiceprzewodniczących. Pozostaje jeszcze wakat na jedno stanowisko wiceprzewodniczącego komisji.

Posłanka Urszula Pasławska z PSL została przewodniczącą Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Komisja będzie miała ponadto trzech wiceprzewodniczących z PiS oraz po jednym z KO i Lewicy. Za wyborem przedstawicielki klubu PSL-Kukiz'15 głosowało 29 posłów, żaden nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Pasławska w poprzedniej kadencji Sejmu była wiceszefową Sejmowej Komisji Środowiska.

Przewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej został poseł PiS Tomasz Ławniczak. Komisja wybrała też czterech wiceprzewodniczących. Ławniczak w latach 2010-2015 był wicestarostą ostrowskim oraz posłem na Sejm VIII kadencji. W wyborach w 2019 r. zdobył 13 496 głosów

Stanisław Tyszka (KP PSL-Kukiz15) został wybrany na szefa Komisji ds. Unii Europejskiej. Komisja wybrała też czterech z pięciu wiceprzewodniczących, piąty ma zostać wyłoniony na kolejnym posiedzeniu. Wszystkie kandydatury zostały przyjęte jednogłośnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej