RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Piontkowski o 30-krotności: Jest elementem sporu, ale to nie zachwieje koalicją

– Możliwość opodatkowania powyżej 30-krotności poborów co ma dać dodatkowe dochody do ZUS-u jest rzeczywiście elementem sporu. Trzeba o tym rozmawiać – powiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej w programie „Kwadrans polityczny”. Jego zdaniem nie można mówić, że koalicja trzeszczy w szwach. – Trwają normalne rozmowy koalicyjne – dodał.

Sasin: Będziemy przekonywać Gowina, że warto poprzeć likwidację limitu 30-krotności

Będziemy przekonywać naszych koalicjantów z Porozumienia, wicepremiera Jarosława Gowina, że warto poprzeć likwidację limitu 30-krotności przy...

zobacz więcej

W środę trafił do Sejmu projekt PiS zakładający likwidację od 2020 r. górnego limitu przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tzw. 30-krotności ZUS. Według autorów projektu ma to przynieść dodatkowe 7,1 mld zł.

Przeciwnikiem likwidacji tego limitu jest wicepremier Jarosław Gowin. Pytany o tarcia w koalicji szef edukacji narodowej ocenił, że trudno mówić, że coś trzeszczy w szwach. – Trwają normalne rozmowy koalicyjne – dodał.

– Możliwość opodatkowania powyżej 30-krotności poborów co ma dać dodatkowe dochody do ZUS-u jest rzeczywiście elementem sporu. Trzeba o tym rozmawiać – powiedział.

– To jest pole do dyskusji. Możemy rozmawiać, być może, o jakimś rozwiązaniu pośrednim – dodał.

Zdaniem Piontkowskiego spór dotyczący jednej ustawy nie może doprowadzić do rozpadu koalicji.

– Uważam, że to naturalny spór pomiędzy partiami, które tworzą koalicję. W większości spraw zdecydowanie się zgadzamy. I spór dotyczący jednej czy drugiej ustawy na pewno nie doprowadzi do tego, że nasza koalicja miałaby przestać funkcjonować – ocenił minister edukacji.

źródło:
Zobacz więcej