RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oszustwa kapitałowe, groźba 10 lat więzienia. Zatrzymani byli członkowie zarządów

Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia (fot. Shutterstock/Vintage Tone)

Czterej mężczyźni zostali zatrzymani w śledztwie dotyczącym oszustw kapitałowych na rynku akcji spółek w latach 2012-13 dotyczących mienia znacznej wartości. Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia.

Akcja CBA, przeszukania w całym kraju. Śledztwo ws. Przewozów Regionalnych

Agenci bydgoskiej delegatury CBA przeprowadzili na terenie kilku województw przeszukania w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia znacznej...

zobacz więcej

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, śledztwo Prokuratury Regionalnej w Katowicach dotyczy wystawiania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej nierzetelnych dokumentów i wprowadzenia w błąd akcjonariuszy, nabywających akcje spółek. Doprowadziło ich to do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Według ustaleń śledztwa dokumentacja dotycząca oferowania nabycia akcji pewnych spółek była nierzetelna. Wprowadzało to akcjonariuszy nabywających akcje w błąd co do sytuacji finansowej oferenta i miało istotny wpływ na podjęcie decyzji o nabyciu akcji.

Zatrzymane osoby były, w różnych okresach, członkami zarządu spółek, których akcje oferowano. Wartość wyłudzonego mienia to niemal ćwierć miliona złotych.

Zatrzymani mężczyźni w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw oszustw kapitałowych dotyczących mienia znacznej wartości. Grozi za nie kara do 10 lat więzienia. Dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego w kwotach od 20 tysięcy do 250 tys. zł oraz zakaz opuszczania kraju, połączony z zatrzymaniem paszportu.

Jak informuje prokuratura, śledztwo ma charakter rozwojowy i prowadzone są dalsze czynności zmierzające do wyjaśnienia wszelkich okoliczności związanych z tym przestępczym procederem.

źródło:
Zobacz więcej