Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Trump po spotkaniu z Erdoganem: Jestem jego wielkim fanem

Od wielu miesięcy stosunki amerykańsko-tureckie są napięte (fot. REUTERS/Joshua Roberts)

Mimo napięć w stosunkach między USA a Turcją, prezydent Donald Trump zapewnił po spotkaniu w Białym Domu z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, że jest jego „wielkim fanem”, a relacje między nimi są „świetne”.

TSUE za oznaczaniem towarów z osiedli izraelskich. USA „głęboko zaniepokojone” decyzją

USA są „głęboko zaniepokojone” decyzją TSUE w sprawie oznaczania produktów pochodzących z osiedli żydowskich na terytoriach okupowanych; uznają, że...

zobacz więcej

„Mamy świetne relacje. Prezydent (Erdogan) i ja jesteśmy bardzo dobrymi przyjaciółmi” – pokreślił Trump podczas wspólnej z Erdoganem konferencji prasowej w Białym Domu.

Amerykański prezydent zapewnił, że Turcja pozostaje dla USA „bardzo ważnym, strategicznym partnerem”.

Obaj przywódcy starali się łagodzić napięcia i wypowiadać w pojednawczym tonie, choć nie udało im się uniknąć spornych kwestii.

Najważniejszą pozostaje sprawa zakupu przez Turcję, która jest członkiem NATO, rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400. Trump powiedział, że spór pozostaje nierozwiązany. Wyraził jedynie nadzieję, że w końcu uda się „wyjść z tej sytuacji”.

Pentagon ostrzegał wcześniej, że S-400 w Turcji może stanowić zagrożenie dla sił powietrznych NATO. Amerykańscy eksperci uważają, że radary zainstalowane w rosyjskiej broni nauczą się dostrzegać i śledzić myśliwce F-35, przez co ich niewykrywalność stałaby się wątpliwa. Amerykanie argumentują też, że system S-400 nie jest kompatybilny ze sprzętem wojskowym Sojuszu.

Recep Tayyip Erdogan wyraził swoje niezadowolenie z powodu niedawnej rezolucji Izby Reprezentantów USA, która uznała za ludobójstwo rzeź Turcji na Ormianach w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej, w latach 1915-17. „Ta rezolucja kładzie się cieniem na nasze relacje” – powiedział prezydent Turcji.

Podkreślił, że wydarzenie sprzed 104 lat powinny być przedmiotem debaty historyków, a nie polityków.

Erdogan ponownie zażądał od USA wydania Turcji islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, oskarżanego przez władze w Ankarze m.in. o zorganizowania nieudanego wojskowego puczu w lipcu 2016 r., który miał obalić prezydenta Erdogana.

źródło:

Zobacz więcej