Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Po rozmowach w Belwederze. Prezydent desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera

We wtorek Morawiecki złożył na ręce prezydenta dymisję swojego rządu (fot. PAP/Paweł Supernak)

W czwartek przed południem prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzy mu misję tworzenia rządu – poinformował PAP, po spotkaniu Andrzeja Dudy z premierem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Karczewski: Bawi mnie ta hucpa z rzekomym powrotem unijnych flag do Senatu

Wybrany głosami opozycji marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że do izby „dość szybko, być może jeszcze w środę lub w czwartek”, razem z...

zobacz więcej

W środę po godz. 20 w Belwederze odbyło się spotkanie konsultacyjne prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. Jego tematem były m.in. harmonogramu tworzenia nowego rządu i plany rządu na pierwsze miesiące pracy. Spotkanie zakończyło się po północy, po ponad czterech godzinach.

„Było to bardzo dobre, robocze oraz merytoryczne spotkanie dotyczące planów politycznych na najbliższy czas, włącznie z powołaniem rządu oraz planów pracy większości sejmowej” – ocenił Szczerski to spotkanie.

Prezydencki minister poinformował przy tym, że około godz. 11 w czwartek prezydent Andrzej Duda desygnuje Mateusza Morawieckiego na premiera i powierzy mu misję tworzenia rządu. Dodał również, że będzie to pierwsza wypowiedź prezydenta dotycząca oczekiwań Andrzeja Dudy wobec nowego rządu. Mateusz Morawiecki przedstawił skład swojego nowego gabinetu w ubiegły piątek. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa, w tym resort nadzoru właścicielskiego, resort zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii. Jedynym resortem, którego obsady premier nie przedstawił, jest Ministerstwo Sportu.

We wtorek Morawiecki złożył na ręce prezydenta dymisję swojego rządu. Do czasu powołania nowego gabinetu prezydent powierzył dotychczasowemu pełnienie obowiązków.

źródło:

Zobacz więcej