SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Zapalenie płuc zbiera śmiertelne żniwo wśród dzieci na całym świecie

Przyczyną zapalenia płuc mogą być bakterie, wirusy lub grzyby (fot. unsplashed/Aditya Romansa)
Przyczyną zapalenia płuc mogą być bakterie, wirusy lub grzyby (fot. unsplashed/Aditya Romansa)

Z powodu zapalenia płuc umiera na świecie więcej dzieci niż w wyniku jakiejkolwiek innej choroby. W 2018 r. pochłonęła ona ponad 800 tys. ofiar śmiertelnych – większość w wieku poniżej dwóch lat, a prawie 153 tys. w pierwszym miesiącu życia.

Późne kolacje szkodzą kobiecemu sercu

Kobiety, które mają tendencję do wieczornego objadania się, są bardziej narażone na choroby serca – poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Columbia...

zobacz więcej

„Każdego dnia blisko 2,2 tys. dzieci poniżej piątego roku życia umiera na zapalenie płuc, chorobę uleczalną, której w większości przypadków można zapobiec. W walce z nią kluczowe znaczenie ma mocne globalne zaangażowanie i zwiększenie inwestycji” – oceniła dyrektor generalna UNICEF Henrietta H. Fore.

Jej zdaniem ochronne, zapobiegawcze leczenie jest w stanie uratować miliony ludzkich istnień.

Nasilona kampania w sprawie epidemii wiąże się z ustalonym na 12 listopada Światowym Dniem Zapalenia Płuc. Biorą w niej udział ONZ, w tym UNICEF, a także instytucje zaangażowane w pomoc dzieciom i wspólnie wzywają do podjęcia globalnych działań.

Źródła ONZ ostrzegają, że zapalenie płuc zabija więcej dzieci niż jakakolwiek inna choroba na świecie. Jedno dziecko umiera na nią co 39 sekund. Wciąż brak jednak dostatecznych funduszy na poprawę wskaźników przeżywalności.

„Przez dziesięciolecia wiodącym zabójcą dzieci była zaniedbana choroba, a cenę zapłaciły najbardziej podatne dzieci na świecie. (...) Nadeszła pora, aby rządy, ONZ i agencje multilateralne, firmy i organizacje pozarządowe połączyły siły, aby walczyć z zapaleniem płuc i chronić dzieci” – argumentowała koordynatorka koalicji na rzecz powstrzymania choroby Leith Greenslade.

Według ekspertów pokłosiem „zapomnianej epidemii” jest 15 proc. zgonów dzieci poniżej piątego roku życia. Mimo to na jej zwalczanie przeznacza się jedynie 3 proc. globalnych wydatków na badania nad chorobami zakaźnymi.

Przyczyną zapalenia płuc mogą być bakterie, wirusy lub grzyby. Gdy płuca dzieci wypełnia ropa i płyn, mają one duże problemy z oddychaniem. Cięższe przypadki wymagają leczenia tlenem. Metoda ta rzadko dostępna jest w najbiedniejszych krajach.

źródło:

Zobacz więcej