RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ranking najlepszych stref ekonomicznych. Dwie z Polski w światowej czołówce

Katowice w czołówce światowego rankingu (fot. Shutterstock/ Jakub Barzycki)

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna znalazła się na drugim miejscu rankingu fDi Magazine realizowanego przez „Financial Times”. Ósme miejsce zajęła strefa Łódzka. Eksperci podkreślają, że sukces jest tym większy, iż w pierwszej dziesiątce nie ma już więcej miast z Europy.

Piec w krakowskiej hucie zostanie wyłączony

23 listopada nastąpi tymczasowe wyłączenie wielkiego pieca w krakowskiej hucie – poinformował na konferencji prasowej prezes spółki Geert Verbeeck....

zobacz więcej

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) została doceniona za to, że od początku 2018 r. zrealizowano w niej aż 66 nowych projektów oraz przeznaczono 1,14 mld euro na nowe inwestycje w różnych sektorach (w tym motoryzacyjnym, metalurgicznym, chemicznym, tworzyw sztucznych i przetwórstwa spożywczego). Największymi atutami strefy są korzystne położenie i solidna infrastruktura.

Korzysta ona z dwóch autostrad, sieci kolejowej, trzech międzynarodowych lotnisk, portu śródlądowego i terminalu przeładunkowego. Poza tym oferuje wysoko wykwalifikowanych pracowników, przygotowanie gruntów inwestycyjnych oraz dostępność obiektów przemysłowych i biurowych. KSSE została także wyróżniona w następujących kategoriach: nowe inwestycje, udogodnienia dla pracowników, ekspansja, transfer technologii oraz przemysł 4.0.

Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną doceniono z kolei za inicjatywy takie jak StartUp Spark 2.0 – akcelerator, Strefa RozwoYou i wdrożenie technologii 5G. W 2018 r. jedna trzecia projektów inwestycyjnych w ŁSSE pochodziła od firm, które już tam działały i chciały rozwijać swoją działalność. Niemiecki Haering, producent części motoryzacyjnych, w tym do Mercedesa, BMW, Audi i Volkswagena, zainwestował w strefie prawie 58 mln euro i obecnie zatrudnia ponad 2150 pracowników.

„Playboy”, „CKM” i „Cosmopolitan” przestaną wychodzić. Zwolnią 70 proc. pracowników

Magazyny „CKM”, „Playboy”, „Cosmopolitan” i kilka innych zostaną zamknięte z końcem tego roku. Pracę straci ok. 70 proc. osób zatrudnionych w...

zobacz więcej

Jednocześnie łódzka SSE znalazła się na drugim miejscu w rankingu najlepszych stref dla firm z sektora MŚP. Wskazano tu na dużą powierzchnię magazynową i produkcyjną podzielną na moduły do wykorzystania przez mniejsze firmy. Dodatkowo ŁSSE jako zagłębie branży AGD zdobyła nagrodę specjalną w kategorii Appliances.
B Od początku powstania łódzkiej SEE funkcjonuje tu ponad 20 producentów, w tym Whirlpool, Miele, BSH, a w 2018 r. zainwestował brytyjski Hellyar Plastics. Strefa została także wyróżniona w zakresie dostosowania do 5G, wsparcia startupów, ekspansji, rozwoju umiejętności oraz przemysłu 4.0.

Eksperci z fDi Magazine wyróżnili także Wałbrzyską SSE. W kategorii obsługi dużych podmiotów w Europie uplasowała się ona na drugim miejscu. Ulokowanie korporacji z branży motoryzacyjnej w Wałbrzychu (Toyoty, Mercedes-Benz i Volkswagena) gwarantuje stabilność inwestycji w strefie. Położenie w południowo-zachodniej Polsce daje korzyści w postaci długiej tradycji produkcji przemysłowej w regionie oraz bliskości Niemiec i Czech.

Oprócz zwolnień z podatku dochodowego i atrakcyjnych działek inwestycyjnych, WSSE oferuje usługi administracyjne, siłę roboczą, a także wsparcie księgowe oraz dostęp do sieci profesjonalnych dostawców i partnerów.

Specjalne strefy ekonomiczne funkcjonują w Polsce od 1994 r. Od 5 września 2018 r. w nowej formule – Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). Dzięki powołaniu PSI zwolnienia podatkowe dostępne są na terenie całego kraju. Oznacza to m.in., że łatwiej mogą z nich korzystać MŚP.

źródło:

Zobacz więcej