RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

TSUE za oznaczaniem towarów z osiedli izraelskich. USA „głęboko zaniepokojone” decyzją

Zdaniem Waszyngtonu, orzeczenie „sugeruje antyizraelskie nastawienie” Trybunału (fot. Shutterstock/nitpicke)

USA są „głęboko zaniepokojone” decyzją TSUE w sprawie oznaczania produktów pochodzących z osiedli żydowskich na terytoriach okupowanych; uznają, że orzeczenie „sugeruje antyizraelskie nastawienie” Trybunału – napisał w komunikacie rzecznik Departamentu Stanu.

Izrael ostrzelał palestyńskie pozycje. Jest wiele ofiar

10 Palestyńczyków zginęło w izraelskich atakach wymierzonych w palestyńskie ugrupowanie Islamski Dżihad – poinformowało we wtorek ministerstwo...

zobacz więcej

„Okoliczności towarzyszące kryteriom oznaczania (produktów), przedstawione (...) przez Trybunał sugerują antyizraelskie nastawienie” – napisał rzecznik resortu dyplomacji Morgan Ortagus.

„Ameryka staje po stronie Izraela i jest przeciwna zabiegom mającym na celu wywieranie na niego presji gospodarczej, izolowanie go lub delegalizowanie” – głosi komunikat.

Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał w orzeczeniu, że na artykułach spożywczych pochodzących z terytoriów okupowanych przez państwo Izrael należy umieszczać nie tylko oznaczenie kraju ich pochodzenia, lecz jeśli pochodzą one z osiedla izraelskiego znajdującego się na tych terytoriach – również informację o takim właśnie pochodzeniu.

Wielka Izba TSUE uznała, że konsumenci mają prawo opierać swe decyzje na względach etycznych czy powiązaniu z prawem międzynarodowym.

W Izraelu wciąż strzelają. Nasi piłkarze nie wiedzą, czy zagrają mecz

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek poinformował, że decyzja w sprawie meczu eliminacji mistrzostw Europy Izrael-Polska zapadnie...

zobacz więcej

Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela zareagowało jeszcze tego samego dnia i ogłosiło, że „zdecydowanie odrzuca” orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE.

Według resortu orzeczenie Trybunału „stanowi narzędzie w politycznej rozgrywce przeciwko Izraelowi”.

Saeb Erekat, główny negocjator palestyński, wyraził zadowolenie z orzeczenia i zaapelował do wszystkich krajów UE o jego implementację, nazywając je „prawnym i politycznym zobowiązaniem”.

Unia Europejska sprzeciwia się ekspansji osadnictwa Izraela na terytoriach palestyńskich, potępiając za każdym razem kolejne decyzje władz izraelskich, zatwierdzające możliwość budowy nowych domów na tych obszarach. „28” protestowała przeciwko praktykom oznaczania produktów z takich osiedli jako „wyprodukowane w Izraelu” (Made in Israel).

źródło:

Zobacz więcej