Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Stocznia Gdańska na liście UNESCO? Polska robi, co może

Stocznia Gdańska zajmuje ważne miejsce w historii Polski (fot. Shutterstock/ artba_nwh)

Polscy przedstawiciele w Paryżu zabiegają o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa. Trwa 40. Konferencja Generalna UNESCO we Francji.

UNESCO: Praca dziennikarzy coraz bardziej niebezpieczna

Kraje arabskie są najbardziej niebezpieczne dla dziennikarzy – stwierdzono w raporcie UNESCO, poświęconym bezpieczeństwu pracy przedstawicieli mass...

zobacz więcej

Kampania na rzecz wpisania stoczni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO została rozpoczęta przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we wrześniu. Trwająca we Francji konferencja to kolejna z okazji, by przypomnieć światu o polskich aspiracjach.

– Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować pomysł umieszczenia Stoczni Gdańskiej na Liście Światowego Dziedzictwa – powiedziała prof. Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, reprezentująca polski rząd. W rozpoczętej we wtorek konferencji biorą udział przedstawiciele delegacji ze 193 państw.

– Rocznice skłaniają do refleksji nad tym, co zostało osiągnięte, ale i do spojrzenia, co przed nami. Wszyscy wiemy, że UNESCO znajduje się w trudnym i jednocześnie ważnym dla swojej przyszłości momencie – powiedziała Gawin podczas wystąpienia na forum UNESCO. Przedstawiła też główne założenia programowe polskiej polityki.

– Polska chce uczestniczyć w zainicjowanym przez Dyrektor Generalną procesie reform i dlatego podjęliśmy decyzję o kandydowaniu do Rady Wykonawczej na kadencję 2019-23 – mówiła Gawin.

Wybory do Rady Wykonawczej obędą się podczas tegorocznego posiedzenia Konferencji Generalnej. Wyniki zostaną ogłoszone 19 listopada.

Minister Gawin mówiła również o zagrożeniach dla dziedzictwa we współczesnym świecie, wywołanych m.in. konfliktami zbrojnymi i katastrofami naturalnymi.

– Jedynym sposobem na ochronę światowego dziedzictwa jest zastosowanie zintegrowanego podejścia, obejmującego działania służące zachowaniu dziedzictwa, opartego na zasadach dialogu i poszanowania różnorodności kulturowej – powiedziała.

Minister Gawin podkreślała też zaangażowanie Polski w sprawy związane z ochroną światowego dziedzictwa. Jako przykład podała Rekomendację Warszawską w sprawie odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kultury.

Polska minister potwierdziła także poparcie Polski dla inicjatywy UNESCO „Ożywić ducha Mosulu”.

źródło:

Zobacz więcej