RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obraz Tamary Łempickiej sprzedany za rekordową sumę

Obraz Tamary Łempickiej „La tunique rose” sprzedano za ponad 13 milionów dolarów. Licytacja odbyła się w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby's. Wynik zaskoczył wielu. Prognozowano, że dzieło sprzeda się za 8 mln dolarów. Dzieło powstało w 1927 r. i jest najdroższym obrazem polskiego artysty.

Oto najdroższy na świecie polski obraz. Wyspiański zdetronizowany

Rekord ceny za obraz polskiego artysty padł na niedzielnej aukcji Christie’s w Nowym Jorku. Praca Tamary Łempickiej „La Musicienne” została...

zobacz więcej

Dokładnie rok temu inny obraz Łempickiej, „La Musicienne” również został sprzedany za rekordową kwotę, 34 mln zł. Tym samym malarka pobyła teraz własny rekord.

Na aukcji Impressionist & Modern Art zostały też sprzedane obrazy m.in. Pabla Picassa, Edgara Degasa, Auguste'a Rodina i Claude'a Moneta. Dochód ze sprzedaży wszystkich dzieł wyniósł prawie 210 mln dol.

Tamara Łempicka urodziła się i wychowała w Warszawie. Zaczęła malować w celach zarobkowych, gdy jej mąż, prawnik Tadeusz Łempicki, nie był w stanie podjąć pracy z powodu wojennej traumy.

Pierwsze prace wystawiła w 1922 r. Wkrótce stała się znana jako portrecistka Tamara de Lempicka. Była znaną na całym świecie przedstawicielką epoki art déco. Mieszkała w Paryżu, Nowym Jorku, Houston i, przez dwa ostatnie lata swojego życia, w Cuernavaca. Tam zmarła w 1980 r.

źródło:
Zobacz więcej