RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

MON zgłosiło prokuraturze kartonowy czołg. Jest opinia eksperta

"Gdzie jest wrak?". Akcję skrytykowali politycy różnych partii (fot. Facebook/OKO.Press)

Sprawa trafiła do prokuratury w Warszawie. We wniosku poinformowano o możliwości znieważenia funkcjonariusza publicznego. – Moim zdaniem mamy tu raczej do czynienia z wykroczeniem – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info adwokat i profesor nauk prawnych prof. Piotr Kruszyński.

Trzaskowski planuje ogromne podwyżki za odbiór śmieci. „Nawet o kilkaset procent”

„Podwyżki za wywóz śmieci mogą sięgnąć ponad 100 proc.” – donosiły w ostatnich dniach media. Teraz informacje te potwierdził prezydent Warszawy...

zobacz więcej

W dniu miesięcznicy smoleńskiej członkowie Komitetu Obrony Demokracji naigrawali się z żołnierzy pełniących wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Jeden z mężczyzn w kartonowym czołgu z napisem „gdzie jest wrak?” jeździł za reprezentantami Wojska Polskiego.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało nas, że zgłoszenie w tej sprawie trafiło już do prokuratury. Jak podkreśla resort, mogło dojść do naruszenia artykułu 266 kodeksu karnego, czyli „znieważenia funkcjonariusza publicznego podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych”.

Czy odpowiedzialni za ten happening poniosą konsekwencje? – To był wygłup. Z całą pewnością nie jest to czyn chwalebny. Ja bym to jednak zakwalifikował jako zakłócenie porządku publicznego lub ewentualnie złośliwe dokuczanie, czyli art. 107 kw – mówi portalowi tvp.info prof. Piotr Kruszyński.

Ekspert z zakresu prawa zaznacza, że gdyby to on podejmował decyzję, „skłaniał by się raczej ku wykroczeniu”. – Znieważenie to zbyt dużo, ale zdecydowanie było to nie na miejscu i jakieś konsekwencje powinny być wyciągnięte – podkreśla.

Postawa działaczy KOD wywołała falę oburzenia. „Nie ma akceptacji dla takich zachowań” – zaznaczył na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Przekroczono kolejną granicę” – dodał europoseł PiS Joachim Brudziński.

„Bez względu na afiliacje polityczne podobnie myślących: drwienie z żołnierzy i munduru uważam za głupie i niesmaczne. (…) Wstyd” – dodał były szef MSW, a obecnie poseł KO. „Byłem ciekaw, kiedy przegną” – dodał Marek Migalski, który z list Koalicji Obywatelskiej startował niedawno do Senatu.

źródło:
Zobacz więcej