RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ostatnie pożegnanie Izabelli Galickiej

– Pani dr Izabella Galicka stanowiła żywe uosobienie etosu polskiej inteligencji, wartości, których nigdy się nie wyrzekła, którym pozostała wierna do końca życia – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. W Warszawie odbył się pogrzeb historyk sztuki, pedagog i wykładowcy dr. Izabelli Galickiej.

Złoty medal Gloria Artis dla dr Izabelli Galickiej

Dr Izabella Galicka została odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. „Dzięki wybitnej doktor historii sztuki zostały odnalezione...

zobacz więcej

– Spotykamy się dzisiaj, żeby pożegnać osobę wyjątkową, powszechnie szanowaną, lubianą i cenioną. Przez licznych przyjaciół - kochaną. Żegnamy wybitnego historyka sztuki, pedagoga, wykładowcę uniwersyteckiego; odznaczoną Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”, Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości – mówił wicepremier podczas uroczystości pogrzebowych w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie.

– Pani dr Izabella Galicka stanowiła żywe uosobienie etosu polskiej inteligencji, wartości, których nigdy się nie wyrzekła, którym pozostała wierna do końca życia – podkreślił.

Gliński przypomniał, że z rodzinnego domu o tradycjach ziemiańskich i inteligenckich dr Galicka wyniosła zainteresowania artystyczne.

– Jej matka, absolwentka klasy fortepianu w konserwatorium, zakorzeniła w niej miłość do muzyki i piękna. Ojciec, znany lekarz, wychował ją w obowiązku służby publicznej – wyjaśnił.

– Patriotyzmu nie musiała się uczyć od nikogo. Stanowił naturalną część jej tożsamości rodzinnej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie – podkreślił wicepremier.

Polski El Greco. Niezwykła historia „Ekstazy św. Franciszka”

W niewyjaśnionych do dziś okolicznościach trafił do naszego kraju słynny obraz El Greca „Ekstaza św. Franciszka”. Odkryły go w latach 60. dwie...

zobacz więcej

Zwrócił uwagę, że jej życie pomieściłoby nie jedną, ale kilka wypraw. Przypomniał, że była taterniczką, członkiem klubu wysokogórskiego, narciarką, poliglotką.

– Prowadziła swobodnie konwersacje w języku niemieckim, włoskim, francuskim, angielskim i węgierskim – dodał.

Przypomniał, że w pierwszy objazd, by inwentaryzować zabytki Mazowsza, ruszyła jako 22-latka. I właśnie w taki sposób rozpoczęła się jej wielka przygoda życia.

– Była demokratką w najlepszym stylu. Czuła się swobodnie, popijając herbatę w towarzystwie kardynała Wyszyńskiego, jak i u proboszcza wiejskiej parafii. Z uwagą słuchała profesora uniwersyteckiego, jak i sołtysa – powiedział Gliński.

– Iza kolekcjonowała ludzi i ich historie, tak samo jak cenne zabytki – mówił.

– Uczyła, że w życiu nie ma przypadków, że przypadki zdarzają się w gramatyce – powiedział Gliński i dodał, że - jego zdaniem - odkrycie obrazu El Greca w Kosowie Lackim nie było dziełem przypadku.

– Wynikało z głębokiej wiedzy, talentu oraz eksperckiej intuicji – podkreślił szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego.

Zmarłą pożegnał też na swoim profilu na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.


Historyk sztuki, odkrywca „Ekstazy św. Franciszka” El Greca w Kosowie Lackim w 1964 r., dr Izabella Galicka zmarła 1 listopada. Miała 88 lat.

Za odkrycie obrazu El Greca wraz z Hanną Sygietyńską otrzymały z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyże Oficerskie Odrodzenia Polski. W październiku tego roku została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem 100-lecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymała również Złoty Medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis”.

źródło:
Zobacz więcej