Sklep sprzedaje ozdobę świąteczną – kościół bez krzyża. Żeby muzułmanie też kupili

Rzeczniczka firmy powiedziała, że równie dobrze mógłby to być kościół z kogutem na dachu (fot. Shutterstock/B.Forenius; rusta.com)

Szwedzka sieć sklepów Rusta zaoferowała przed świętami Bożego Narodzenia ozdobę świąteczną w postaci podświetlanego kościoła bez krzyża. Powodem ma być dostosowanie oferty do klienta muzułmańskiego.

Połamał krzyż w kościele. Sąd go uniewinnił

Oskarżony, który połamał krzyż w kościele, został uniewinniony przez sąd – informuje we wtorkowym wydaniu „Nasz Dziennik”. Prokuratura będzie się...

zobacz więcej

W mediach społecznościowych krąży odpowiedź wysłana przez przedstawicielkę Rusty do jednego z zaniepokojonych klientów. W e-mailu kobieta podpisana jako Sarah tłumaczy: „zdecydowaliśmy się usunąć krzyż, aby spełnić oczekiwania większej liczby klientów”.

„Chcielibyśmy, aby wszyscy mogli się cieszyć naszymi ozdobami podczas ponurych miesięcy, bez względu na wyznawaną religię” – napisała również pracownica Rusty.

Odpowiedź Rusty spowodowała protest klientów w internecie, zapowiedzieli na profilu Rusta Sverige na Facebooku bojkot jej produktów.

Rzeczniczka firmy przyznała, że e-mail z budzącą kontrowersje odpowiedzią jest autentyczny.

– Nigdy aktywnie nie usuwaliśmy krzyża. To był błąd w sformułowaniu i bierzemy za niego odpowiedzialność – oświadczyła, podkreślając, że to „po prostu produkt bez symbolu religijnego”.

– Zaoferowaliśmy kościół bez krzyża. W taki sam sposób to mógłby być kościół z kogutem na wieży – stwierdziła.

Sieć sklepów Rusta z wyposażeniem wnętrz liczy ponad 150 obiektów w Szwecji, Norwegii i Niemczech.

Podobnie sieć sklepów Ikea postanowiła zrezygnować z nazewnictwa związanego z Bożym Narodzeniem, zastępując je neutralnym zwrotem „vinterfest”, w tłumaczeniu „zimowe świętowanie”.

źródło:

Zobacz więcej