RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzaskowski planuje ogromne podwyżki za odbiór śmieci. „Nawet o kilkaset procent”

Podwyżki mogą zacząć obowiązywać już od lutego (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

„Podwyżki za wywóz śmieci mogą sięgnąć ponad 100 proc.” – donosiły w ostatnich dniach media. Teraz informacje te potwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (PO).

Stanowski mówi Trzaskowskiemu „sprawdzam” i przedstawia ofertę na remont stadionu

„Z wielkim żalem obserwujemy to, co na przestrzeni dekad wydarzyło się z dawnym stadionem Marymontu Warszawa” – zaczyna swój list do prezydenta...

zobacz więcej

– Zmiany we wszystkich ustawach i znacznie bardziej ambitny plan zagospodarowania odpadów wymuszą poważną zmianę taryfy – powiedział podczas konferencji Rafał Trzaskowski. Dodał, że miasto o szczegółach poinformuje w czwartek.

Zaznaczył, że sprawa jest skomplikowana i wymaga „szczegółowej prezentacji”. Wszystko wskazuje jednak na to, że decyzja już zapadła, a kroki w tej sprawie podejmie niebawem Rada Warszawy. Jeśli tak się stanie, podwyżki mogą zacząć obowiązywać już od lutego.

Rafał Trzaskowski dodał, że miasto analizuje wydatki na najbliższy rok i już teraz dostrzega, że „budżet będzie bardzo trudny”.

„Ujemny wynik budżetu planujemy sfinansować nowym długiem na kwotę 1,8 mld zł. Zadłużenie na koniec 2020 r. wzrośnie do 4,75 mld zł, czyli 26,1 proc. dochodów miasta, ale to wciąż bezpieczny poziom” – czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnym portalu warszawskiego ratusza.

– Rosną koszty prądu i odbioru śmieci. Państwo finansuje mniej niż połowę wydatków oświaty. Musimy z tego powodu ograniczać remonty w szkołach, zamrażać inwestycje i wprowadzić wyższe opłaty za śmieci – tłumaczył decyzję miasta na konferencji Rafał Trzaskowski.

Wszystko wskazuje na to, że opłaty za śmieci wzrosną o 50-100 proc. – A w skrajnych przypadkach nawet o kilkaset procent. Zmieni się cały system naliczenia opłat – przyznał prezydent stolicy.

źródło:

Zobacz więcej