RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

12 osób nie żyje po zderzeniu autokaru z ciężarówką

Co najmniej 12 osób zginęło, a 17 zostało rannych w wypadku autokaru w pobliżu miejscowości Nitrianske Hrnčiarovce na Słowacji. Autokar zderzył się z ciężarówką – poinformował tamtejsza straż pożarna.

Polski kierowca zginął w wypadku na Węgrzech

Nie żyje dwóch kierowców ciężarówek, które zderzyły się czołowo w okolicy miasta Ártánd we wschodniej części Węgier, przy granicy z Rumunią....

zobacz więcej

Do wypadku doszło na drodze kolo Nitry, w odległości 100 km na wschód od Bratysławy. Policja zamknęła ruch na tym odcinku.

Rzeczniczka policji Zuzana Farkasova potwierdziła liczbę osób zabitych i rannych. Może jednak ona wzrosnąć, ponieważ we wraku pojazdu wciąż znajdują się ludzie.

Świadek wypadku powiedział słowackiej komercyjnej telewizji Markiza, że autobusem jechali uczniowie szkół średnich, a oba pojazdy zderzyły się czołowo. Z kolei rzecznik władz miejskich Nitry potwierdził, że podmiejski autobus obsługujący linię do miejscowości Jelenec zderzył się z ciężarówką wiozącą kamienie.

Trwa akcja ratunkowa. Na miejscu tragedii pracuje około 30 strażaków. W akcji bierze udział także helikopter ratunkowy. W domu kultury w Jelencu utworzono centrum kryzysowe, gdzie rodziny ofiar i rannych otrzymały pomoc psychologiczną.

(fot. Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru))

O 60 wypadków i 100 rannych mniej niż przed rokiem. Policja podsumowała długi weekend

Listopadowy długi weekend na drogach był spokojniejszy niż przed rokiem. Z danych policji wynika, że od piątku do poniedziałku doszło do 234...

zobacz więcej

Na miejsce wypadku przyjechała słowacka minister spraw wewnętrznych Denisa Sakova, minister zdrowia Andrea Kalavská oraz minister transportu Arpad Érsek.

W związku z tragedią premier Peter Pellegrini skrócił o jeden dzień oficjalną wizytę na Cyprze i ma zamiar udać się na miejsce wypadku. Jak podaje słowacki portal Glob Zoznam, premier rozmawiał z ministrami zdrowia i spraw wewnętrznych – wydał im dyspozycje dotyczące działań służb ratowniczych i bezpieczeństwa. Pellegrini złożył kondolencję poszkodowanym i rodzinom ofiar.

„W Nitrze wydarzyła się straszna tragedia. Natychmiast zakończyłem oficjalną wizytę na Cyprze i wracam na Słowację. Żal mi wszystkich ofiar i składam szczere kondolencje wszystkim, którzy przeżyli” – napisał na Twitterze szef słowackiego rządu.

Prezydent Zuzana Čaputová powiedziała, że wiadomość o wypadku „wywołuje głęboki smutek”. – W tej chwili jesteśmy myślami z rodzicami, którzy stracili swoje dzieci, swoich bliskich. Myślimy również o rannych i zapewniamy o jak najlepszej pomocy i opiece. Wszyscy mamy nadzieję, że liczba ofiar już się nie zwiększy. Po tej strasznej tragedii proszę wszystkich: jedźmy ostrożnie i z rozwagą, aby wszyscy bezpiecznie zawsze wracali do naszych rodzin – powiedziała Čaputová.

źródło:
Zobacz więcej