RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Papież: Żydzi są naszymi braćmi i nie można ich prześladować. Zrozumiano?

Papież apeluje o przeciwstawianie się antysemityzmowi (FOT. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)

Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie powiedział, że jest zaniepokojony odradzaniem się prześladowania Żydów. – To nie jest ludzkie ani chrześcijańskie – powiedział.

Żydzi w Niemczech boją się o swoje życie. „Nie mamy tutaj żadnych zabezpieczeń”

Po zabójstwie dwóch osób przed synagogą w Halle, społeczność żydowska we wschodnoniemieckim Dessau obawia się o swoje bezpieczeństwo....

zobacz więcej

– Naród żydowski wiele wycierpiał w historii. Był wyganiany, prześladowany. W minionym wieku widzieliśmy wiele, wiele okrucieństwa wobec narodu żydowskiego – oświadczył papież, zwracając się do tysięcy wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra.

– I wszyscy byliśmy przekonani, że to się skończyło. Ale dzisiaj zaczyna się odradzać nawyk prześladowania Żydów. Bracia i siostry, to nie jest ludzkie ani chrześcijańskie. Żydzi są naszymi braćmi i nie można ich prześladować. Zrozumiano? – mówił Franciszek, w improwizowanym komentarzu do przygotowanego wcześniej tekstu katechezy.

W przemówieniu do Polaków papież powiedział, że „małżonkowie, którzy kochają i rodzą życie, są prawdziwą, żywą figurą, zdolną ukazać Boga Stwórcę i Zbawiciela”. - Ich miłość staje się symbolem intymnej rzeczywistości Boga – dodał.

- Życzę wam, by wasze domy były miejscami, które przenika miłość, gdzie słucha się głosu Boga i ludzi. Niech będą domowym Kościołem, napełnionym duchem wiary, nadziei i otwartości na nowe życie. Z serca błogosławię wam i waszym rodzinom – powiedział Franciszek.

Pozdrowił następnie uczestników narodowej pielgrzymki z Czech, zorganizowanej w 30. rocznicę kanonizacji przez Jana Pawła II św. Agnieszki Czeskiej. Przybyli oni do Watykanu wraz z metropolitą Pragi kardynałem Dominikiem Duką.

Zwracając się do Czechów, papież podkreślił: – Niech św. Agnieszka, której figurę przynieśliście, dalej wstawia się za wami, abyście mogli z odnowionym entuzjazmem żyć Ewangelią, angażując się na rzecz dobra wspólnego pośród wielu współobywateli, którzy dalej nie znają Pana Jezusa.


źródło:

Zobacz więcej